mr-makaram

مصطفی مکارم

رئیس هیئت مدیره آکادمی کسب و کار فردوسی
00

مریم پوراکبر

مدیر آکادمی کسب و کار فردوسی
arabshhi

عطا عربشاهی

مدیر اجرایی مدرسه کسب و کاردانش آموزی
mishonardoost-min

ندا هنر دوست

کارشناس تحقیق و توسعه (R&D)
missohrabi-min

فهیمه سهرابی

کارشناس تولید محتوا چند رسانه ای
izadpanah-min

مرضیه ایزدپناه

مسئول تیم فنی و تولید محتوا

معرفی آکادمی

آکادمی نوآوری و کارآفرینی دانشگاه فردوسی مشهد، با هدف بالا بردن فرهنگ کارآفرینی در کشور و نیز شناسایی ایده­های ناب و افراد خلاق و برگزاری کارگاه­های آموزشی- مهارتی کارآفرینی جهت پرورش ایده و حمایت از افراد خلاق شکل گرفته است. این آکادمی در قالب واحد فناور مرکز رشد فناوری دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار نموده است و تا کنون بسته های خدماتی ویژه ای نظیر مدرسه کسب و کار فردوسی، بسته دانشجویی UNI+ و کارگاه های آموزشی و کمپ های CSC)Creative Student Camp) را به مخاطبین ارائه نموده است.

معرفی فناوری مورد تاکید آکادمی

آکادمی نوآوری و کسب و کار فردوسی بر این عقیده است که هر فردی صرف نظر از این که در آینده صاحب چه نوع کسب و کاری خواهد بود معتقد است، به 5 مهارت اساسی جهت افزایش احتمال موفقیت نیازمند است. بر این اساس کلیه آموزش های آکادمی حول 5 مهارت کلیدی طراحی و تدوین شده است. آکادمی بر این عقیده است که جدول نیاز جوان و نوجوان حول نقشه ساختاری مشخصی که به عنوان محتوای فکری آکادمی در 6 سال گذشته تدوین شده است و بر اساس تجربیات آموزشی، مطالعات پژوهشی و مصاحبه با افراد صاحب نظر بدست آمده است، شکل می گیرد. همین چارت محتوایی مبنای تولید مجموعه ای از بازی ها، مسئله ها، کارگاه ها، دوره ها و در آینده نزدیک کتب و محتوای صوتی بصری می گردد. الگوی کلی آموزش های حاکم در آکادمی بر مبنای روش های Learning by Doing و آموزش فعال بوده است که در قالب های کارگاهی و کمپ های کوتاه مدت اجرایی می شوند.

ضرورت تشکیل آکادمی

امروزه نقش کارآفرينان به عنوان موتور محرکه چرخه اقتصادي کشور بر همگان آشکار و روشن است. توسعه همه جانبه يک کشور منوط به بهبود فضاي کسب وکار و رونق اقتصادي و در عين حال ارتقاء فرهنگ کسب و کاردر آن کشور مي باشد، پرورش کارآفرينان مستقل و اجتماعي از اساسي ترين نيازهاي جوامع در حال پيشرفت در قرن اخير مي باشد. با یک رصد کوتاه در فضای مجازی متوجه خواهید شد بسیاری از کشور های دنیا در سالیان گذشته به آموزش های مبتنی بر خلاقیت و کارآفرینی در سطوح دانشگاه و مدرسه روی آورده اند. تا آنجا که سن کارآفرینی در کشوی مانند آمریکا به 7 سال رسیده است. این در حالی است که بسیاری از نوجوانان و حتی جوانان در ایران با ساده ترین مفاهیم اقتصادی آشنا نیستند. از دیگر سو در سالیان اخیر بسیاری از برندهای معروف حوزه آموزش های خلاقیت و کارآفرینی مانند Kid Zania در کشورهای منطقه ورود پیدا نموده اند. این موضوع به مرور زمان سبب خواهد شد، بسیاری از این کشور ها که از نظر سرانه کمی و کیفی نیروی انسانی در شرایط ضعیف تری نسبت به ایران قرار داشته اند در سالیان آتی به عنوان رقبای جدی نیروی انسانی محسوب گردند. از دیگر سو به دلیل ساختار نامناسب آموزش و پروش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بسیاری از دانش آموزان به دلیل اشتغال به موضوعاتی نظیر کنکور در مقاطع مختلف از توانمندی لازم جهت ارتقای مهارت های فردی برخوردار نیستند که زمینه مشکلات فراوانی را برای ورود به کار برای ایشان فراهم خواهد نمود. در سطح آموزش عالی نیز، ضرورت كارآفريني و توسعه كسب و كار هاي دانش بنيان بر كسي پوشيده نيست، در اين راستا گام هاي بزرگي در كشور برداشته شده است تا آنجا كه دروس و حتي رشته كارآفريني در اتمسفر دانشگاهي ايران جايگاهش را پيدا كرده است. همچنین مراکز رشد و پارک های علم و فناوری بسیاری در کشور آغاز به کار نموده اند اما همچنان پاسخگوي نياز هاي كشور نيست و بسيار تا نرمال هاي جهاني فاصله دارد. از دیگر سو با توجه به این موضوع که کارآفرینی و کسب و کار مفهومی به هم پیوسته به ویژه در سطح کشورهای منطقه است، پیشگام بودن فعالیت های آکادمی در حوزه کسب و کار می تواند نه تنها به عنوان الگویی مناسب در منطقه مطرح گردد بلکه زمینه حضور هر چه بیشتر دانشجویان کشور های منطقه را جهت استفاده تحصیل در ایران فراهم نماید.

اهداف آکادمی

اهداف آکادمی به طور خلاصه ترويج روحيه كارآفرينی در جوانان و نوجوانان از اهداف اصلی آکادمی محسوب می گردد که می تواند زمینه ساختن آینده ای بهتر را برای تمام مخاطبین خود فراهم نماید. از دیگر سو با توجه به این موضوع که مفهومی مانند کارآفرینی می تواند زمینه ساز شکل گیری شبکه ی گسترده ای از فعالین حوزه کسب و کار محسوب گردد. همچنین آکادمی با اجرای پروژه های بین المللی سعی در ایجاد شبکه ای از مخاطبین بین المللی در چتر فعالیت ترویجی خویش است که در دورنمای آن می توانند زمینه توسعه فعالیت های کارآفرینانه رو در منطقه مهیا نمایند. هدف «آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی » جهت دادن مخاطبین جوان به سمت مسیری است که در آن بتوانند ذهن خود را در جهت انتخاب آینده‌ای موفق‌تر منسجم کنند که در این مسیر دست‌یابی به منابع اقتصادی ناشی از کارآفرینی و تسخیر عرصه‌های نو ارزش تلقی می‌شود. چنین طرز تلقی از دنیای پیرامون، ذهن آن‌ها را دگرگون کرده و آن‌ها را به سمت خلق ایده‌های نو، استقلال اقتصادی و کسب موفقیت شتاب می‌دهد. آکادمی نوآوری و کارآفرینی دانشگاه فردوسی مشهد، قصد دارد افرادی تربیت کند که بتوانند در آینده‌ی خود، به‌سمت تبدیل شدن به موفق‌ترین کارآفرینان و دارندگان کسب‌وکارهای نوآور و خلاق شتاب بگیرند، و در یک کلام با کمک اساتید و مربیان این حوزه به یک "تحول عمیق" در خود دست بزنند. جمعی از اساتید رشته‌های مختلف دانشگاه، به‌همراه تعدادی از کارآفرینان برتر کشور، برنامه‌ای را طراحی کرده‌اند که بیش از آن‌که در قالب درس و کلاس باشد، به شکل فعالیت‌های جمعی، کار تیمی و بازی‌های پرورش دهنده‌ی خلاقیت، بر نحوه تفکر و نوع نگاه جوان تاثیر خواهد گذاشت.