کارآفرینان موفق از چه دام هایی باید بگریزند؟!

کارآفرینان موفق

کارآفرینان موفق

اگر میخواهید در لیست کارآفرینان موفق باشید باید مخاطره های این عرصه را بشناسید. در کارآفرینی بهتر است پیش از آنکه دست به انجام هر کاری بزنید، در جزئیات آن دقت کنید. بزرگی میگفت علت تفاوت موفقیت کسب و کارها باهم در توجه به جزئیات است. در ادامه شما را با 6 عامل شکست در کارآفرینی آشنا میکنیم:

1-ذهنی پیش رفتن:

بدون برنامۀ مکتوب و شفاف مانند معماری هستید که قصد دارد خانه ای را بدون نقشه بسازد. کارآفرینی که برنامه و هدف مکتوب و مشخصی ندارد تا او را در محدوده هاي مختلف کار، خانواده و.. راهنمایی کند محکوم به شکست است. بدونِ اهداف و برنامه هاي از پیش تعیین شده، شما به فردي میمانید که در سرزمینی ناشناخته بدون وجود تابلوهاي راهنما و یا حتی نقشۀ جادهها سفر میکنید.

2-طمع در کسب سود:

یک کارآفرین ممکن است فکر کند با شروع کارش در کمترین زمان پولدار میشود! بسیاری از ایده ها به این دلیل شکست میخورند که فرد میخواهد یک شبه ره صدساله برود. کافیست جمله چگونه یک شبه پولدارشویم را سرچ کنید تا ببینید چند نفر به دنبال اینگونه رشد کردن هستند.. اما کارآفرینان موفق میدانند اغلب اوقات پول دراوردن مانند کندن گودال با میخ است! صبر داشته باشید و به قانون تصاعد اعتماد کنید. ممکن است ابتدای راه درامد کمی کسب کنید اما با مدیریت صحیح و ثابت قدم بودن در مسیرتان به رشد تصاعدی میرسید..

3-مدیریت ضعیف هزینه ها:

بسیاری از کارآفرینان در ابتدای راه سرمایه زیادی را صرف کارهای بیهوده میکنند و هدر میدهند. از جمله خرید همه تجهیزات دفتری.. تا جایی که امکان کرایه کردن وجود دارد و میدانید به صرفه تر خواهد بود وسیله ای را نخرید. در کشورهای اروپایی مسکن هایی با هدف اجاره دادن ساخته میشوند و مردم با هزینه مناسب به اجاره مسکن میپردازند نه خرید آن. اما ایرانیان معمولا خرید این موارد را ضروری میدانند! کارآفرینان موفق لیستی از تجهیزات و وسایل مورد نیازشان تهیه میکنند و تحقیق میکنند کدام موارد را میشود قرض گرفت یا اجاره کرد..

4-دودلی و شک:

موفقیت در کارآفرینی نیازمند تصمیمات سریع و قاطعانه است. ترس شمارا فلج میکند. شاید باورتان نشود اما گاهی مردم بخاطر ترس از انجام کاری وانمود میکنند در انجامش ناتوانند! شک و دودلی را کنار بگذارید و به خودتان ایمان بیاورید. تعلل در تصمیم گیری از نقاط ضعف مدیران است. حتما داستان مدیریت با دانه های لوبیا را شنیده اید. مدیر موفقی که در لحظه تصمیم میگرفت و بعدها فاش کرد برای اینکار دانه های لوبیا در جیبش گذاشته بوده و با زوج و فرد بودن تعداد لوبیاهای درون دستش تصمیم گیری میکرده است! البته این فقط یک داستان اغراق آمیز برای درک اهمیت تصمیم گیری به موقع است..

5-ارتباطات ضعیف:

اگر در ارتباطات فردی و اجتماعی تان ضعیف هستید حتما به دنبال چاره ای باشید. بسیاری از کارآفرینان موفق خود را مدیون دوستان و کارمندانشان میدانند که متعهدانه آنها را در مسیر موفقیت همراهی کرده اند. این راه پستی بلندی هایی دارد که گاهی نیاز به گرفتن دستی یا تکیه بر پشتوانه ای دارید.. پس از منفی بافی، سرزنش، بهانه جویی و بداخلاقی در کار دوری کنید. اینکه شما ایده خوبی برای کار دارید دلیل کافی برای موفقیت کارآفرینی شما نیست. مردم میتوانند شما را با ایده هایتان تنها بگذارند اگر به اندازه کافی مردمی نباشید..

6-انتشار تلاش:

مراقب باشید بیش از حد برای امور بی اهمیت وقت نگذارید. اگر برنامه و اولویت های مشخصی نداشته باشید دائما در حال واکنش نشان دادن به موارد کم اهمیت هستید. وقتی به خود می آیید که میبینید زمان و منابع زیادی را هدر داده اید. پس برای هدفمندی تلاشتان حتما از قبل اولویت هایی مشخص کنید. کارآفرینان موفق دائما این سوال را از خود می پرسند: درحال حاضر بهترین استفاده ای که میتوانم از زمان ببرم چیست؟!

کارآفرینان موفق چه تفاوتی دارند؟

تفاوت اصلی بین کارآفرینان موفق با سایرین، تنها دانش و مهارت هاست. خوشبختانه تمامی مهارت هاي مدیریتی آموختنی هستند. هیچکس ذاتا مدیر و کارآفرین متولد نمیشود. پس خوشبین باشید و تلاش کنید..

مطالب پیشنهادی:

مفهوم فرانشیز و کاربرد آن در کارآفرینی

دیدگاه ها بسته شده است