آیا همه می توانند کارآفرین موفقی باشند ؟

کارآفرین

کارآفرین

چه کسانی میتوانند کارآفرین باشند؟

کارآفرین به شخص حقیقی یا حقوقی ای گفته می شود که توانایی تحمل ریسک – اغلب مالی – را دارد. شخصی که میتواند ایده اش را به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کند. همه ما می توانیم یک کارآفرین موفق باشیم. چه کارمند، چه کشاورز و … در هر جایگاه و شغلی که باشیم در زمینه کار و مهارت خود می توانیم کارآفرینی کنیم. کافیست ایده های شخصی مان برای بهبود زندگی و آسان شدن کارها را عملی کنیم.

یک کشاورز می تواند با عملی کردن ایده اش در پیاده سازی روش­های جدید کاشت، آبیاری، نگهداری و … کمیت و کیفیت محصولاتش را بهبود ببخشد.

یک کارمند می تواند با ابداع یک روال اداری یا بکارگیری ایده های مفید در چارچوب وظایف و اختیاراتش باعث ایجاد سرعت و سهولت در انجام کار ارباب رجوع شود.

یک مهندس می تواند با سرمایه گذاری روی تولید آزمایشی، نمونه ای از یک محصول را تولید کند. اگر این محصول اولیه موفقیت لازم را کسب کرد آنرا به تولید انبوه برساند تا خدمتی مفید به جامعه ارائه دهند..

چیزی که ممکن است در تمام مثال های بالا ذهن شما را مشغول خود کرده باشد ریسک انجام آنها است. این ریسک ممکن است باعث از بین رفتن محصول کشاورز شود یا کارمند توبیخ شود و یا سرمایه گذاری آن مهندس به هدر رود… میتوان نتیجه گرفت که “کارآفرینی بدون ریسک امکان پذیر نمی باشد.” شاید از همین جمله بتوان فهمید که چرا در کشور ما در میان جوانان کارآفرینی جایگاه والایی ندارد.

در ادامه این بحث با موارد فنی تر همراهتان هستیم:

یک کارآفرین موفق چه ویژگی هایی دارد؟

1.خود اتکایی:

اتکا به خود از اولین خصوصیات یک کار آفرین می باشد. با کمک این ویژگی کارآفرین می تواند در مقابل سختی های این راه بیاستد. بنابراین اولین نیاز درونی شما برای کار آفرین شدن است که توانایی خوداتکایی را در خود تقویت کنید.

2. نیاز به موفقیت:

احساس نیاز به « انجام دادن کار مفید و بدست آوردن موفقیت » از دیگر خصوصیات یک کارآفرین می باشد. افرادی که چنین شخصیتی دارند دائما نیاز دارند که محصول یا خدمتی مفید را ارائه کنند. در ساده ترین کارها مثلا کارهای روزمره تا پیچیده ترین کارهایی که شاید در تولید یک محصول انجام شود.

3. بهره وری:

استفاده از نهایت بهره وری از دیگر ویژگی های یک کارآفرین هست. یک کارآفرین همیشه تلاش میکند از وقت خود به بهترین نحو استفاده کند.

4. ریسک پذیری:

توانایی تحمل ریسک از دیگر ویژگی های کارآفرینان است. یک کارآفرین می تواند ریسک شکست را بپذیرد و عواقب آن را تحمل کند.. ریسک در کارآفرینی ممکن است مالی یا حیثیتی باشد. حتی از دست دادن چیزهایی که مردم عادی در زندگی آنها را دارا هستند، باشد.

5. فرصت طلبی:

کارآفرینان به شکار فرصت ها میروند. فردی که بسادگی می تواند بین یک اتفاق بدون خاصیت با دیگری که در دل آن فرصت رشد وجود دارد، انتخاب کند.

6. نیاز به پیشرفت:

کارآفرین دائما نیاز به پیشرفت را در خود حس میکند. هنگامی که کسب وکاری را آغاز کند متوقف نمی شود. این فرد علاقه دارد که هر روزه به پیشرفت های جدیدی دست پیدا کند.

7. خود کنترلی:

فردی که توانایی بالایی در کنترل خود دارد. تحقیقات نشان می دهد که اغلب کارآفرینان قبل از آنکه بتوانند محیط بیرون را کنترل و مدریت کنند بر دنیای درون خود تسلط دارند. بر اثر همین ویژگی است که قدرت تسلط و کنترل محیط را هم بدست میاورند.

8.تمرکز بر هدف:

کارآفرین دائما به هدف چشم میدوزد. تمرکز داشتن روی هدف معمولا برای افراد دشوار است. سعی کنید دچار سرگرمی و بیش از حد پرداختن به نحوه انجام کارها نشوید.

9. تشخیص اولویت:

کارآفرینان اولویت هارا تشخیص میدهند. فردی که خوب می داند چه کاری، در چه زمانی باید انجام دهد و برسر آن با دیگران مبارزه میکند کارآفرین خوبی خواهد بود.

10. خوش بینی:

در نهایت یک کارآفرین بایستی خوش بین باشد. برای همین بسیاری از کارآفرینان جوان هستند چرا که آنها معمولا” به هر کاری خوشبین می باشند. شخصی که در برخورد با مشکل بدون آنکه ذهن خود را مخدوش کند مبارزه می کند تا آنرا از میان بردارد. حتی اگر مشکل بزرگ باشد به خود میگوید: “الان که نمی شود آنرا حل کرد به کار دیگری می پردازم و بعد سراغ آن می آیم”.

به منظور آشنایی بیشتر با تفکر کارآفرینانه پیشنهاد میشود این مقالات را مطالعه کنید:

کتاب های تاثیرگذار روی موفق ترین کارآفرینان

10 مهارت مهم در کارآفرینی

دیدگاه ها بسته شده است