منتور شما کیست؟

اولین بار که یک دوست لغت Mentor (تسهیلگر) رو برای من ترجمه کرد، یادم هست. تقریبا برای رسوندن مفهوم این لغت هر چی واژه نزدیک بلد بود گفت و نتونست مفهوم اون رو به من منتقل کنه. الان با گذشت زمان زیاد و تجربه ای داشتن منتور های مختلف، هر موقع می خوام این واژه رو برای کسی تعریف کنم حس همون دوست بزرگوار برام تداعی میشه. خیلی فکر کردم که منتور رو برای شما چه طور تعریف کنم. بگم همون سیستم استاد – شاگردی قدیم، بگم یعنی مشاور، یعنی مربی، بگم یعنی مرشد …. هرچه فکر کردم دیدم همه ی این ها هست و این ها نیست.
به‌ نظرم در این مقطع نیازی نیست گرفتار تفاوت تعاریف بشویم و بهتر است روی موضوع اصلی متمرکز باشیم. به قول آقای مهرانی برای رشد درهرکاری همواره نیاز به کمک گرفتن به افرادی با تجربه هست که در سه جنبه ما کمک کنند:
اول نیاز است تا تجربه در زمینه کار تخصصی یا روال‌های عمومی کار را به‌دست آوریممثلا ریزه‌کاری‌های درباره بازاریابی، مدل کسب و کار، نوع تحلیل بازار و یا حتی روش‌های ثبت شرکت و تقسیم و سهم و …
مسئله بعدی نگاه، رویکرد و منش ما در کاری که انجام می‌دهیم است. مثلا فردی با تجربه‌تر به ما کمک کند که چطور منابع انسانی را مدیریت کنیم. چطور اعتبار بسازیم، چطور خطاهایمان را ببینیم و درس بگیریم.
و سوم برای انجام بهینه امور نیاز است تا شایستگی‌هایی در ما تقویت شود تا با کیفیت بهتری کار کنیم و به اهداف برسیم. مثل انگیزه، هدف‌گذاری، شناخت توانایی‌ها و ضعف‌ها و …
این سه جنبه از آموزش لازمه موفقیت در هر کاری است و هیچ‌ کدام هم سرکلاس درس به‌ دست نمی‌آید. یعنی شما مادامی که درگیر پیشبرد کارها هستید با مسائل و پرسش‌هایی روبرو می‌شوید که نیاز دارید از افراد با تجربه‌تر کمک بگیرید و این یک الزام در پیشبرد کسب و کار است. بنابراین فرای تعریف‌ها بهتر است افرادی را به‌عنوان منتور کنار خودتان داشته باشید.
تسهیلگر ها کسانی هستند که در موضوع خاصی مثلا کسب و کار به بینش عمیقی رسیده اند و اصطلاحا متخصص آن کار هستند و می توانند روی دیدگاه و رفتارافراد تاثیرگذار باشند و ذهن آشفته افراد را برای اهداف موثر مرتب می کند. مانند آنچه که در گذشته در بازار ایران شاهد آن بودیم. یعنی افرادی که استاد کاری بودند و به شاگردان خود اصول و منش انجام کاری را یاد می دادند.
شما برای استفاده از خدمات منتورینگ باید هزینه کنید و زمان حداقل هزینه‌ای است که باید پرداخت کنید. منتورینگ در هیچ‌کجای دنیا جزو خدمات ارزان نیست و دلیلش هم واضح است شما قرار است چیزی را به‌دست آورید که به‌تنهایی با صرف زمان و آزمون و خطای بیشتری باید به آن برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *