مدیریت زمان – چگونه زمان را مدیریت کنیم؟!

مدیریت زمان

time

همه ما آرزو می کنیم زمان بیشتری در شبانه روز وجود داشته باشد. در پایان روز به کارهایی که انجام داده ایم فکر می کنیم و اغلب متعجب می شویم که چطور زمان به این سرعت تمام شد. اگر شما مانند دیگر افراد دنیا هستید، مدیریت زمان ممکن است برای شما هم یک مشکل باشد. به طور موثر مدیریت زمان یک مهارت مهم است که بسیاری از مردم به آن تمایل دارند اما تعداد خیلی کمی قادر به مدیریت کردن زمان هستند. برای مدیریت زمان خود، کارها و وظایف را اولویت بندی کنید. در صورت لزوم، با خاموش کردن گوشی و رسانه های اجتماعی خود، عواملی که موجب حواس پرتی شما می شود را به حداقل برسانید. اطمینان حاصل کنید که یک برنامه روزانه مشخص را دنبال می کنید و به شما این امکان را می دهد که بیشترین استفاده را از زمان ببرید.

در اینجا به چند نکته در رابطه با مدیریت زمان می پردازیم:

time / زمان

1. ایجاد محیط مناسب برای کار.

محیطی که در آن کار می کنید می تواند به بازدهی کلی شما کمک کند. قوانین سختگیرانه ای در مورد یک محیط کاری وجود ندارد، بنابراین آنچه را که برای شما مناسب است انتخاب کنید. اطراف خود را با دکوراسیون الهام بخش بچینید که به شما احساس نشاط و شور می بخشد. این احساسات به شما کمک می کند تا به کار خود ادامه دهید و بازدهی داشته باشید.

  • اگر شما می توانید یک فضای خاص را برای کار انتخاب کنید، فضایی را انتخاب کنید که موجب حواس پرتی شما نشود. کار کردن در مقابل تلویزیون ممکن است یک ایده بد باشد، برای مدیریت زمان شاید این بهتر باشد که میز را در گوشه اتاق خواب خود قرار دهید و در آنجا کار کنید.

 

time/زمان

2. وظایف خود را از لحاظ اهمیت فهرست کنید.

قبل از شروع برای انجام کار، ابتدا اولویت بندی کنید. فهرست کارها یک ابزار عالی برای مدیریت زمان است، اما  توجه کنید صرفا نوشتن کارهایی که باید انجام شود شیوه درستی نیست و باید آنها را سازماندهی کنید.

  • قبل از نوشتن لیست خود، دسته بندی ها را از لحاظ مهم بودن بنویسید. به عنوان مثال، وظایف با برچسب “فوری” کارهایی است که امروز باید انجام شود. وظایف با برچسب “مهم، اما نه فوری” برای انجام کارهایی است که مهم است، اما می توانید برای انجام آنها صبر کنید. وظایف با برچسب هایی مانند “اولویت کم” مربوط به کارهایی است که برای انجام آنها می توانید وقفه ایجاد کنید.
  • کارها را بر اساس مهم بودن زیر هر دسته لیست کنید. به عنوان مثال، اگر شما نیاز دارید یک گزارش کاری را به پایان برسانید، این یک کار فوری است. اگر نیاز است یک پروژه کاری دیگر را شروع کنید، اما مهلت تعیین شده برای دو هفته دیگر نیست، این کار یک کار مهم، اما فوری نیست. اگر میخواهید بعد از کار پیاده روی کنید، اما حیاتی نیست، این کار در دسته بندی کارهای کم و اولویت قرار می گیرد.

 

time/زمان

3. بعضی از کارها را همیشه همراه خود داشته باشید.

با همراه داشتن کارهای خود میتوانید مدیریت زمان داشته باشید و بیشترین استفاده را از زمان ببرید. اگر چند دقیقه در ایستگاه اتوبوس وقت داشتید، از زمان خود برای خواندن مطلبی برای مدرسه یا کار استفاده کنید. اگر در صف فروشگاه هستید، برخی از ایمیل های کاری را با گوشی خود چک کنید.

  • اگر شما یک دانش آموز هستید، به خریدن کتاب های صوتی یا ضبط کردن درس های خود توجه بیشتری داشته باشید . هنگامی که در صف ایستاده اید یا در حال رفتن به کلاس هستید، می توانید به این فایل های صوتی خود گوش دهید.

 

time/ مدیریت زمان

4. همزمان چندکار را باهم انجام ندهید.

بسیاری از افراد تصور می کنند انجام دادن چندکار باهم یک راه عالی برای انجام بسیاری از کارها در طول روز و مدیریت زمان است. تمرکز بر روی چندین کار در یک زمان، در واقع بازدهی شما را کمتر می کند. در این حالت برای انجام کارها زمان بیشتری صرف می کنید، چون تمام تمرکز و حواس شما روی یک کار نیست. در عوض بهتر است به طور کامل روی یک کار تمرکز کنید. در این حالت شما کار را سریعتر انجام می دهید و بیشترین استفاده را از زمان خود می برید.

  • به عنوان مثال، تمام ایمیل های خود را چک کنید، سپس از حساب ایمیل خود خارج شوید و به کار دیگری بپردازید. در حال حاضر در مورد ایمیل های خود نگرانی ندارید. اگر باید ایمیل های بیشتری را در طول روز چک کنید، پس از اتمام کاری که در دست دارید، می توانید این کار را انجام دهید.

 

دیدگاه ها بسته شده است