ده مهارت مورد نیاز برای رشد در انقلاب صنعتی چهارم

پنج سال بعد، بیش از یک سوم مهارت هایی که امروز در نیروی کار مهم به نظر می‏رسند، تغییر خواهد کرد.تا سال 2020، چهارمین انقلاب صنعتی برای ما رباتیک پیشرفته، هوش مصنوعی، مواد پیشرفته، فناوری زیستی و مهندسی ژنتیک را به ارمغان خواهد آورد.
این پیشرفت ها سبک زندگی و سبک کاری ما را تغییر خواهد داد. برخی شغل ها از بین می روند و برخی دیگر که تا کنون وجود نداشته اند، رایج خواهند شد. چیزی که قطعی است این است که نیروی کار آینده نیاز دارد تا مهارت های خود را جهت همگام شدن با تحولات، توسعه دهد.
پژوهشی با عنوان «آینده مشاغل» بر روی استراتژی حاکم بر استخدام ها، مهارت ها و نیروهای کار در آینده نزدیک انجام شده است.
چه مهارت هایی بیشترین تغییر را خواهند داشت؟
«خلاقیت» یکی از سه مهارت برتری خواهد شد که کارکنان به آن نیاز دارند. به دلیل سیل هجوم محصولات و تکنولوژی های جدید و شیوه های نوین کار کردن، کارکنان باید خلاقتر از پیش شوند تا بتوانند از این تغییرات بهره ببرند.
شاید ربات ها بتوانند به ما کمک کنند تا زودتر به آنجایی برسیم که می خواهیم، اما آنها نمی توانند به اندازه انسان ها خلاق باشند.
گرچه مذاکره و انعطاف پذیری در میان مهارت های برتر سال 2015 جای می گیرند، اما در سال 2020 به رده های پایین تر سقوط می کنند، زیرا که ماشین ها با استفاده از انبوه داده ها، شروع به تصمیم گیری برای ما خواهند کرد. پژوهش انجام شده نشان می دهد که افراد انتظار دارند که ماشین های دارای هوش مصنوعی در سال 2026 بخشی از هیئت مدیره شرکت ها باشند!
به طور مشابه، شنونده بودن فعال، که امروز به عنوان یک مهارت اصلی در نظر گرفته می شود، به طور کامل از ده مهارت برتر حذف خواهد شد. در عین حال، هوش عاطفی که امروز در میان ده مهارت برتر دیده نمی شود، به جمع برترین مهارت هایی که همه به آن نیاز دارند افزوده خواهد شد.
تغییر در صنعت
ماهیت تغییر، بسیار به خود صنعت بستگی دارد. برای مثال رسانه های جهانی و صنعت سرگرمی در پنج سال گذشته تغییرات زیادی را شاهد بوده اند. اما بخش سرمایه گذاری و خدمات مالی به طور اساسی تغییری نکرده است. آنهایی که در بخش فروش و تولید کار می کنند نیاز به مهارت های جدید مانند سواد فناوری دارند.
برخی تغییرات، جلوتر از بقیه هستند. اینترنت همراه و فناوری ابر داده ها هم اکنون نیز در حال تغییر نحوه کار کردن ما هستند. هوش مصنوعی، چاپ سه بعدی و مواد پیشرفته هم در مرحله نخست استفاده قرار دارند، ولی به سرعت در حال تغییر هستند.
تغییر منتظر ما نخواهد ماند: مدیران کسب و کار، تعلیم دهنده ها و دولت ها نیاز دارند تا مردم را در ارتقای مهارت هایشان فعال و همراهی کنند تا همه از انقلاب چهارم صنعتی بهره ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *