خوب گوش دادن در روابط اجتماعی. چگونه شنونده خوبی باشیم؟

خوب گوش دادن

هنر خوب گوش دادن

توانایی شما برای خوب گوش دادن در یک گفت وگوی اجتماعی یا تجاری، میتواند به اندازه هر مهارت دیگری به پیشرفت شما کمک کند. یکی از مهمترین ویژگی های یک رهبر، توانایی او در جمع آوری اطلاعات از طریق پرسیدن و گوش دادن دقیق به گفته های افراد است.

دانیل گولمن، نویسنده هوش عاطفی، به این نتیجه رسید که توانایی انسانها در برقراری ارتباط عاطفی با افراد (EQ)، شاید خیلی بیشتر از IQ در موفقیت آنها حیاتی است. او مهمترین ویژگی EQ را تحت عنوان «حس همدردی» یا توانایی درک و هم احساسی با سخن افراد و منظور واقعی آنها بیان میکند.

هنر خوب گوش دادن نشانه ای از هوش اجتماعی:

هوارد گاردنر، از دانشگاه هاروارد، این ویژگی را تحت عنوان «هوش اجتماعی» تعریف کرده است، سود آورترین و محترم ترین نوع هوش در جامعه ماست. خوشبختانه این هوش میتواند از طریق یک شنونده خوب بودن کسب شود.
چهار راه حل کلیدی برای خوب گوش دادن :
اینجا چهار راه حل کلیدی برای یک شنونده خوب بودن ارائه می شود. اگر بر آنها مسلط شوید، «نسبت جاذبه» شما به سرعت و بلافاصله افزایش می‌یابد:

1- بادقت گوش دادن:

بدون این که حرف دیگری را قطع کنید ، بادقت و با سکوت کامل گوش دهید، چنان که گویی هیچ چیز در دنیا و در آن لحظه برای شما مهم تر از حرف هایی نیست که آن شخص میگوید. اگر کسی میخواهد با شما صحبت کند، به خصوص در منزل، بلافاصله تمام کارهای دیگرتان را متوقف کنید و همه توجهتان را به او جلب کنید.

تلویزیون را خاموش کنید، کتاب یا روزنامه را ببندید و توجه خود را قاطعانه بر آنچه شخص دیگر میگوید متمرکز کنید. این رفتار بلافاصله از سوی شخص مقابل دریافت شده و مورد تقدیر قرار میگیرد و قدرت عاطفی بسیار زیادی در طی گفت وگو به شما خواهد بخشید. طوری به فرد مقابل گوش کنید که گویی مبهوت سخنان او شده اید.

وقتی شما به سخنان فرد دیگری مشتاقانه گوش دهید، این فرد به لحاظ زیست شیمیایی تحت تأثیر قرار میگیرد. مغز او «داروی شادی آور» طبیعی یا اندروفين، ترشح میکند که باعث می شود فرد درباره خودش احساس خوبی پیدا کند. اعتماد به نفس او بالا برود و خودش را هم بیشتر دوست داشته باشد. مهم تر از همه، شما را به خاطر این حسن اخلاق و خوب گوش دادن به حرف های او، بیشتر دوست داشته و اعتماد بیشتری به شما پیدا کند. نتیجه، فوق العاده و شگفت آور خواهد بود.

2- مكث قبل از پاسخ دادن:

به محض این که فرد مقابل خواست نفسی تازه کند، وسط حرفش نپرید، بلکه سه تا پنج ثانیه مکث کنید. اجازه دهید سکوت برقرار شود؛ فقط آرام باشید.
وقتی مکث میکنید سه چیز اتفاق می افتد، که هر سه خوب هستند؛

اول این که وقتی فرد مقابل بخواهد برای سازماندهی مجدد افکارش اندکی مکث کند، شما از قطع کردن سخن او اجتناب میکنید.

دوم این که با مکث کردن به شخص خواهید گفت که سخنانش مهم است و شما با دقت به آن توجه میکنید. خوب گوش دادن ارزش فردی گوینده را تقویت کرده و باعث میشود به شما به عنوان شخصی باجذبه و باهوش نگاه کند.

سوم این که نه تنها صحبت‌های شخص بلکه منظور او را در سطح عمیق تر ذهن به واقع شنیده و درک میکنید.
اگر میخواهید شنونده خوبی باشید حتما این کار را یکبار امتحان کنید و نتیجه اش را ببینید.

حتما بخوانید:

نکات مهمی که در جلسه مذاکره باید رعایت شود.

3- پرسش جهت توضيح بیشتر:

هرگز وانمود نکنید که منظور شخص را از آنچه که گفت دقیقا می دانید؛ بلکه، با پرسیدن این سؤال: «منظورت چیست؟» یا «دقيقا منظورت چیست؟» به او کمک کنید تا توضیح بیشتری درباره صحبت آخرش بدهد.
یکی از مهم ترین قوانین ارتباط این است: شخصی که سؤال میکند اوضاع را نیز کنترل میکند.

شخصی که به سؤالات پاسخ می دهد تحت کنترل کسی است که سؤال ها را می پرسد. وقتی شخص در پاسخ به سؤالی شروع به صحبت میکند، کاملا، ۱۰۰ درصد از تمرکز و دقتش روی چیزی است که میگوید؛ او نمی تواند به چیز دیگری فکر کند. او کاملا تحت کنترل فرد سؤال کننده است.

ترفندی که برای خوب گوش دادن و جذب کردن کسی با این روش باید به کار ببندید این است که پرسش های فکورانه ای را مطرح کنید. تمام افراد خوش صحبت و موفق این راهکار را شناخته و مرتب آن را به کار می بندند.

4- همان سخن را به شخص بازگردانید :

آن را با واژه های خود بازگو کنید: این راه حل، آزمایش نهایی برای خوب گوش دادن است، گواهی بر این که واقعا گوش میکنید، نه این که خود را به «گوش دادن تظاهری» که امروزه بسیار متداول است، مشغول کنید.

هرگاه فرد صحبتش را تمام میکند، مکث کنید و چیزی مثل این بگویید: «پس، فقط این کار را کردید، و بعد این اتفاق افتاد، و آن موقع این کار را کردید، درست است؟
تنها وقتی گوینده تأیید میکند که این همان چیزی است که گفته و منظورش بوده، با پرسیدن سؤال های دیگر یا توضیح درباره آنچه که گفته است، به صحبت خود ادامه دهید.
تجربه شخصی ران درباره جذب کردن افراد با گوش دادن به آنها.

به خاطر دارم که در یک مهمانی به یکی از دوستانم که میزبان آن جشن بود، نگاه میکردم. او داشت با فردی که برایم آشنا نبود، با شور و حال غیرقابل وصفی گپ میزد. وقتی او رفت، دوستم به طرف من آمد و گفت: «تو راجر پیت، آن مرد جذابی که چند لحظه قبل با او صحبت میکردم را میشناسی؟» «راستش، او یکی از جذابترین افرادی است که تا به حال دیدهام و چه قدر خوش صحبت است. باهوش، خوش بیان و حیرت انگیز؛ تو باید او را ببینی!»

او را نمیشناختم و در درونم لبخند زدم. زیرا او گفت: «خوش صحبت، باهوش، خوش بیان و حیرت انگیز» خوب، وقتی به آنها نگاه میکردم، به نظرم رسید او به سختی بیش از یک یا دو کلمه به زبان آورد، اما متوجه شدم که او شنونده فوق العادهای است و با این طرز برخورد میزبانش را کاملا جذب خود کرده بود

5- خوب گوش دادن : گوش دادن با یک تفاوت

خوب گوش دادن به معنای گوش دادن با یک تفاوت است. این به آن معنا نیست که، «گوشت را به من بده تا یک داستان برایت تعریف کنم»؛ بلکه، به این معنی است که مردم را متقاعد کنید کاملا درگیر چیزی که گفته می شود، هستید.

دیدگاه ها بسته شده است