استفاده از وقت به 8 روش از برایان تریسی

استفاده از وقت

مدیریت زمان

8 شیوه برای استفاده از وقت تان از زبان برایان تریسی:

روزتان را چگونه آغاز می کنید؟ استراتژی برایان تریسی برای بهترین استفاده از وقت ، به این شکل است : او برای کارهایی که روز بعد قراراست انجام دهد،از شب قبل، برنامه ریزی می کند.او با بکارگیری این شیوه، در یافته است که تهیه لیست ، موجب می شود تا ضمیر ناخودآگاه هنگام خواب ، بر روی برنامه ها و اهداف مشخص شده، کارکند.
هنگامی که شما، صبح از خواب بیدارمی شوید، برای انجام چالش های روزانه، احساس آمادگی می کنید.
هنگامی که  می خواهید وقت تان را اولویت بندی و برنامه ریزی کنید، نکات زیررا حتماَ در نظر بگیرید:

1- طرح سوالات مهم

–    چه کاری می توانم انجام دهم که بیشترین ارزش افزوده را داشته باشد؟
–    چه کاری را می توانم انجام دهم ، فقط خودم، که قبلا آن را برای ایجاد یک تغییرو تفاوت، به خوبی انجام داده ام  ؟
–    چرا اسم من در لیست حقوق است؟( البته اگر در یک شرکت کارمی کنید)
پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند تا کارهایی را نیاز است شناسایی و الویت بندی کنید. این کار به نوبه خود موجب تقویت بهره وری شما می شود.

2- ارزش ها

حتما موارد مهم تر و الویت آن ها، را مشخص کنید. دقت کنید که ارزش هایتان با کار شما در تضاد نباشد. انرژيی که به خاطر نگرانی، صرف می کنید،موجب از بین رفتن توانایی هایتان می شود.

3- پیامدها

هر اقدامی، پیامدی خوب یا بد دارد. در نظر بگیرید که از انجام یک کار، چه پاداشی ، عاید تان می شود. بعد آن پیامد را با حالت دیگر،مقایسه کنید یعنی ببینید اگر آن کار را انجام نمی دادید چه پیامدی داشت. منظور از این کار این است که عواقب کار را پس از اجرا و در صورت عدم اجرا ، با هم مقایسه کنید( البته قبل از انجام). این فرایند باعث می شود اهدافی را که ارزش بالاتری دارند بهتر و آسان تر بشناسید.

4- اصل پارتو برای استفاده از وقت

“ویلفردو پارتو” ، مهندسی است که در قرن 19 می زیست. بر اساس اصلی که او ابداع کرد، از میان کارهایی که در طول روز انجام می دهیم، تنها 20 درصد، دارای اهمیت واقعی هستند و آن 20 درصد، 80 درصد نتایج را تولید می کنند. برای استفاده از وقت باید این موارد مهم را شناسایی نموده و بر آنها تمرکز کرد. برنامه کاری روزانه خود را مرور کنید. اگر بتوان از موردی صرف نظر کرد، اگر چیزی از قلم افتاده است، بدانید که به آن20 درصد امور مهم تعلق ندارد. اصل پارتو و یا بعبارتی قاعده 20/80 می تواند بعنوان یک یادآوری روزانه در خدمت ما باشد و به ما یادآور شود که 80 درصد زمان و انرژی خود را بر 20 درصد آنچه واقعاً مهم است، متمرکز کنیم. هوشمندانه کارکردن به تنهایی، مهم نیست، بلکه هوشمندانه بر روی چیزهای درست و مهم کار کردن مهم است. ۸۰ درصد از نتایجی که به دست می آورید، نتیجه ۲۰ درصد از فعالیتهایی است که انجام می دهید،به عبارتی ۲۰ درصد از کارهایتان اهمیّت بیشتری نسبت به بقیه دارند و نقش مهمتری در آینده کاری شما دارند، بنابراین می بایست در اولویت قرار گیرند. 80 درصد از محدودیت ها و یا عوامل بازدارنده شما، در رسیدن به اهدافتان،عوامل درونی هستند.این عوامل در درون شما هستند؛در ویژگی های شخصیتی، توانایی ها،عادت ها،انضباط فردی و توانایی های بالقوه تان،فقط ۲۰ درصد از عوامل محدود کننده، خارجی هستند و به سازمانی که در آن کار می کنید یا محیطی که در آن زندگی می کنید مربوط می شوند.

5- فوریت در برابر اهمیت

ممکن است یک تماس تلفنی غیر منتظره و یا یک میهمان ناخوانده،یک فوریت باشد، اما پیامد برخورد آ ن دو باهم ،در دراز مدت ممکن نیست مهم باشد. ضرورت چیز دیگری است،که توسط فرد دیگری ایجاد می شود. چیزهای مهم ، خودآموز هستند و برای شما، بیشترین ارزش را دارند.

6- مرحله محدودکننده

ایستاده بین خود و آنچه که می خواهید بدست آورید، چیزی است که برایان تریسی ، آن را مرحله محدود کننده می نامد. این مرحله بسیار حساس است و مشخص می کند که با چه سرعتی می توانید به هدف ، برسید.( مانند گردن بطری، هر قدر گردن یک بطری پهن باشد آبی که به داخل آن می ریزیم سریعتر عبور می کند و بطری سریع تر پر می شود، حال می توانید برعکس آن را نیز در نظر بگیرید. وقتی قرار است کاری انجام شود، با عوامل بسیاری مواجه می شویم که مانع انجام کارمی شوند هر قدر این موانع کم تر باشند، زودتر به هدف می رسیم.)پس بهتر است این تنگنا را شناسایی کرده و مرحله به مرحله پیش برویم تا به آن هدف برسیم.

7- نوشتن  برنامه

برخی تصور میکنند نوشتن برنامه استفاده از وقت نیست بلکه اتلاف وقت است. اما در عمل وقتی برنامه نداریم تایم زیادی را در سردرگمی هدر میدهیم. بر روی کاغذ آوردن اهداف و وظایف، تنها کمکی که می کند، این است که نوشته می شوند.نوشتن برنامه هایی که دارید ،بر روی کاغذ، باعث می شود تا یک هدف به ظاهر، عینی تر به نظر برسد . بین دست و مغز ارتباطی وجود دارد. وقتی چیزی را روی کاغذ نمی آورید، چهره ای مبهم دارد ولی پس از نوشتن، کاملا واضح و مشخص می شود.

8- تجسم

خودتان را در حال انجام چیزی که می خواهید انجامش بدهید، تصور کنید. تجسم کردن موجب آموزش ضمیر نا خودآگاه، برای تمرکز روی انجام یک وظیفه می شود. مثلا، با خود بگویید که هر روزتان را می خواهید با ورزش آغاز کنید. بعد شب قبل از آن، خود را در حال انجام دراز و نشست تصور کنید ، روز بعد مغز همان فرمان را به شما می دهد. وقتی که شما ذهن تان را آماده می کنید تا صبح سر یک ساعت بخصوص، بیدار شوید، ذهن تان، شما  را حتی کمی زودتر از ساعت شماته دار بیدار می کند.
به یاد داشته باشید ،که شما یک برنده هستید وبه منظور دستیابی به همه اهدافتان و آماده سازی خود، راهی طولانی در پیش دارید.

منبع: مجله Success/ 6 May-2014

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *