آکادمی فردوسی

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یک تیم زمانی کارآمد و سازنده است که احساس لذت از کار کردن را در اعضای خود برانگیزاند و همه افراد از حضور در تیم راضی باشند.

با انجام کارها به صورت تیمی، تولید افزایش می‏یابد و اعتماد بیشتری نیز ایجاد می‏شود و با افزایش رضایتمندی بین افراد، موفقیت و بهره‏وری نیز افزایش یافته و در نتیجه یک تیم کارآمد و سازنده به آسانی به اهداف خود دست پیدا می‏کند.

حال سوال این است که چقدر کار تیمی در محیط کسب‌وکار می‏تواند سازنده باشد؟ از آنجا که انسان‏ها خودمحور هستند و موجودات خودخواهی نيز هستند و می‏خواهند حتما به موفقیت دست پیدا کنند، اگر به تیم خود متعهد شوند، این خودخواهی باعث می‏شود اعمال آنها تیم را به سمت موفقیت ببرد.

بايد به اين نكته توجه داشت كه موفقیت یک تیم در دستیابی به یک هدف مشترک قرار دارد.photo 2017 08 22 22 44 06

اما آیا کار تیمی و کسب موفقیت در جهان مدرن با کار از راه‏ دور یا کار مجازی هم قابل اجرا است؟ البته که اين طور است.

مشخص شده که تعداد کسب‏وکارها و تیم‏های مجازی در حال افزایش است. گزارش مطالعات موسسه تحقيقاتي سیسکو در سال 2009 اعلام کرد که تیم‏های مجازی برای انجام بسياري از کارها گزینه بهتری هستند. اين رويكرد با امكان به اشتراك‏گذاري اطلاعات باعث بهبود شرايط كار مي‏شود.

اما اين نوع كار گروهي نيز با موانعی روبه‏رو است، مانند کار در دفتر کاری معین كه در حال حاضر با کمک اینترنت و پلت‌فرم‏های اَبری تسهیل شده‏ است. در اين رويكرد در دسترس بودن بدون محدودیت مکانی یکی از امکانات جدید است.

به علاوه در انجام كار تيمي به صورت مجازي نيز بايد اين نكته را در نظر گرفت كه كاركرد تيم‏هايي که متشكل از کارمندان زن و مرد هستند بسیار موفق‏تر از تیمی که افراد همسان دارند، خواهد بود.

به‌طور كلي 7 استراتژي مهمی كه در موفقيت يك كار تيمي - چه به صورت سنتي و چه مجازی - بسيار تاثيرگذار خواهند بود، عبارت است از:

1) تعهد: همه انسان‏ها در تجربه‏های روزمره‏شان آموخته‏اند که اگر خود را متعهد به چیزی کنند، نیمی از راه موفقیت را طی کرده‏اند. آدام کریک، برنده مدال طلای المپیک کانادا می‏گوید: «تعهد اعضا تعیین‌کننده برنده یا بازنده بودن تیم است.»

او معتقد است که برای کارآمد بودن یک تیم، اعضای آن باید منافع شخصی خود را رها کنند و اگر ایده‏هایشان مورد قبول جمع نبود بتوانند خود را کنترل کنند. در واقع، تغییر نگرش و استانداردها و روال کاری و حتی اخلاق کاری، کار سختی است. تعهد به تیم به معنی استقبال از نگرش‏ها و آرمان‏ها و روال کاری تیم است و فعالیت اعضا باید به رشد آنها و هدف مشترک تیم نزدیک باشد.

2) برقراری ارتباط: از لحظه تولد به اشتراک‏گذاری و درک اطلاعات متقابل شروع می‏شود. هنر گوش دادن و پاسخ دادن در DNA ما حک شده است. هوش تجاری، مهارت‌های ارتباطی خوب و انگیزه پیشرفت تاثیر مثبت بر فرهنگ كار تيمي در سازمان می‏گذارد. ارتباطات در فضاي مجازي هم به‌خوبی ارتباطات شفاهی به‌کار می‏رود؛ به‌خصوص زمانی که می‏خواهیم تغییرات مورد نظر را سريع به افراد تیم اطلاع دهیم.

3) همکاری: همکاری همان برقراری ارتباط است که به‌صورت روزمره آن را انجام می‏دهیم. همكاري هنگامی که تبدیل به یک مهارت شود، می‏توان از آن برای اداره کارهای توسعه یافته و سپردن کارها به افراد دیگر درتيم استفاده کرد.

همکاری اعضای تیم را کنار هم جمع می‏کند و اعضا می‏توانند از پلت‌فرم‏های مبتنی بر همکاری برای انجام برخی کارها استفاده كنند. برای اینکه همکاری نتایج مثبت به همراه داشته باشد، استراتژی پشت آن باید به خوبی برنامه‌ریزی شده باشد.

4) تعیین نقش و احترام به آن: نقش‏ها به‌عنوان راهنما عمل می‏کنند و قوانین و تعهدات بر اساس جایگاه شغلی تعیین می‏شوند. بدون قوانین و تعیین نقش‏ها هرج و مرج به وجود می‏آید. هیچ‌کس رئیس یا کارمند به دنیا نمی‏آید.

با تعيين نقش‏ها همه در کنار هم و با کمک هم می‏توانند کارها را به انجام برسانند. تقسیم نقش می‏تواند موقتی یا دائمی باشد. تعیین نقش‏ها تصمیمی است که همه افراد تیم باید بگیرند.

5) سازش و توافق: چه تیمی که از پلت‌فرم‏های اَبری استفاده می‏کنند و چه تیمی که در یک محیط کاری حضور دارد، باید زمانی را برای رسیدن به توافق و سازش در نظر بگیرد. اگر بعد از يك جلسه سازش همه اعضا از آن راضی نباشند، افراد انگیزه و تعهدشان را از دست می‏دهند.

ارائه راه‏حل راهي براي رسیدن به توافق است و آن به این معنی است که نظر همه اعضا شنیده می‏شود و در تصمیم‏ها در نظر گرفته می‏شود. همه با هم گفت‏وگو می‏کنند و به یک تصمیم واحد می‏رسند. در چنین تیمی که به همه افراد اهمیت داده می‏شود، تعهد به تیم وجود دارد.

6) چالش: بهترین روش غلبه بر موانع، روش تیمی است. چالش‏ها می‏توانند انگیزه ایجاد کنند. اما اگر چالش‏ها زیاد شوند می‏توانند تهدیدآمیز نيز باشند. ما همان‌طور که به همکاری و ارتباط نیاز داریم به زندگی کردن در یک تیم و انجام کارها به‌صورت تیمی هم نیاز داریم.

در همکاری با یکدیگر، با نقاط قوت و ضعف تیم آشنا می‏شویم. این فرصتی را برای ما فراهم می‏کند تا عكس العمل همکارانمان را در زمان چالش‌ها ببینیم که آیا در اين زمان همیاري و كمك می‏کنند یا راه‏حل بهتری درنظر دارند. همچنین، با دانستن عیب‏هایشان، قدرت پیش‏بینی در زمان بحران را خواهیم داشت و به سرعت می‏توان روند کار و عملکرد را بهبود بخشید.

7) مشارکت: اعضا در هر مرحله از کار به یک اندازه نقش و مسوولیت نخواهند داشت؛ با این حال یک چیز مسلم است، همه به همدیگر کمک خواهند کرد.

در محیط کسب‏وکار آنلاين نقش‏ها در اشتراک‏گذاری دانش و اطلاعات تعريف شده‌اند و به دنبال رسیدن به بالاترین استانداردهای عملکرد و همچنین کمک در استفاده از زمان و منابع خواهند بود.

 

به منظور کمک و همراهی جوانان ایران زمین برای خلق مدل شغلی خویش و آغاز جهشی در زندگی شغلی آنها در سال اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال، آکادمی کسب و کار فردوسی به این افتخار نائل شد که دومین دوره مدرسه تابستانه خود را برای علاقمندان به راه اندازی کسب و کار، به ویژه استارت آپ ها برگزار نماید.
این دوره در دو آخر هفته، با عنوان کمپ اول و دوم، در ساختمان شتابدهنده کسب و کار فردوسی به همراهی استاتید محترمی همچون: جناب مهندس مصطفی مکارم، جناب دکتر مسعود گوهری منش، جناب مهندس امید طلوع، جناب مهندس هادی صائبی، جناب مهندس محمدرضا غلامی و جناب مهندس یاسر متحدین برگزار شد.
در این دوره مباحثی در رابطه با ترسیم چشم انداز چهل سالگی، طراحی بوم مدل شخصی، راه های ارتقا برند شخصی، تدوین یک روزمه کامل حتی در فضا مجازی و نحوه ارائه خود مطرح شد.
در آخر این فصل دانشجویان توانایی ها و استعدادهای خود را شناخته و طبق هدفی که برای آینده خود انتخاب نمودند برنامه توسعه فردی خود را ترسیم کردند و آماده صحبت درمورد خود در موقعیت های پیش بینی نشده شدند.

 

 

سومین همایش از سری همایش های سینما کسب و کار با موضوع «خلق یک کارآفرین» به میزبانی آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی عصر روز یکشنبه 22 ام مرداد ماه در سالن همایشهای فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار گردید. برای این نوبت، فیلم Joy محصول سال 2015 انتخاب شده بود.

در آغاز برنامه دکتر مسعود گوهری منش، مدیر آکادمی بین المللی پژوهش فردوسی و مسئول این همایش ها، هدف از برگزاری این رویداد را بررسی مفاهیم کسب و کار در قالب نمایش و تحلیل فیلم های فاخر تولید شده در این ژانر دانست.

پس از اکران فیلم، مهندس مهدی تیزابی، بنیان گذار گروه صنعتی بازرگانی گروه سبز، دوره های زندگی یک کارآفرین (نوزادی، دروکردن، سازندگی و ابداع گر) را برشمرد و اذعان داشت: «هر کسب و کار، بسته به طول عمر خود، در یکی از این دوره ها قرار دارد. از همین رو، برای افزایش عملکرد باید ویژگی های هر دوره از زندگی را به درستی ارزیابی کرد و متناسب با آن تصمیمات استراتژیک را اتخاذ نمود.»

مهندس حسین صادق فر، مشاور سازمانی بنگاه رسانه ای-سرمایه گذاری آخرین خبر، سخنان خود را با نقش تبلیغات در کارآفرینی آغاز و به بیان اهمیت محتوا در رسانه های دیداری، مکتوب، شنیداری و مجازی پرداخت. وی خاطرنشان کرد: «انتخاب و بهره گیری مناسب از رسانه می تواند در پیدایش و موفقیت یک کسب و کار نقش مهمی را ایفا نماید.»

 مهندس هادی صائبی، مدیر مرکز مدیریت محتوا، سخنران آخر برنامه بود که به نقش برندسازی شخصی در کسب و کار پرداخت و گفت: «خود انگاره و ادراک از مهمترین فاکتورهای سازنده در شکل گیری برند شخصی ست». وی در ادامه به بیان شخصیت تاثیرگذار جوی و ساخت برند شخصی وی در طول داستان فیلم پرداخت.

 در انتهای برنامه نیز کارشناسان به سوالات حضار پاسخ دادند.

 

 

 

 

دومین همایش از سری همایش های سینما کسب و کار با موضوع "منتورینگ در کسب و کار" به میزبانی آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی و با حضور فعالین عرصه کسب و کار عصر روز پنجشنبه مورخ بیست و دوم تیر ماه در سالن همایش های فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار گردید. سری همایش های سینما کسب و کار با بهره گیری از فیلم های مطرح دنیا سعی در شناساندن هر چه بهتر ضروریات این حوزه دارد.


فیلمی که برای دومین همایش انتخاب شده بود، کارآموز (The Intern)  ساخته نانسی مه یرز و محصول استودیوی برادران وارنر بود. پس از نمایش فیلم دکتر مسعود گوهری منش، رئیس آکادمی بین المللی پژوهش فردوسی، به بررسی زندگی افراد موفق پرداخت و 8 نکته مشترک درباره آنان را بیان کرد. وی اذعان داشت مدیر عامل می تواند با تفکر و اقدامات به موقع، استخدام افراد موثر و استفاده از نظرات منتور شرکت خود را به حداکثر بهره وری برساند. علاوه بر این، او به علل بی انگیزگی کارمندان پرداخت و خاطر نشان کرد که برای رفع این مشکل بایستی در ابتدا مفاهیمی چون کارتیمی، همکاری و استفاده از تجربیات منتور مجموعه برای کارمندان به خوبی تعریف گردد.


مهندس مصطفی مکارم، رئیس هیئت مدیره شتابدهنده کسب و کار فردوسی، سخنران بعدی مراسم بود. وی دغدغه اصلی فضای کسب و کار را بهره گیری از تجربیات فردی مجرب در پیشبرد اهداف شرکت دانست. از همین روست که نبود ارتباط منظم جوانان با سرمایه گذاران و منتورها منجر به بروز مشکلات و معضلات زیادی در فضاهای استارت آپی گشته است. به نظر وی، توانایی منتورینگ تنها در سنین بالا امکان پذیر است تا فرد به تجربه لازم دسته یافته باشد.


پس از خاتمه مراسم، اعضای آکادمی به تشریح اهداف آکادمی کسب وکار فردوسی پرداخته و به سوالات افراد به طور جداگانه پاسخ دادند.

خبر در رسانه ها: اینجا کلیک کنید

 

صفحه1 از52

با ما در ارتباط باشید

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی با خدماتی متفاوت در خدمت شما عزیزان است.

  • تلفن: 38837395 - 051
  • ایمیل: info[at]ferdowsiacademy[dot]ir
  • فکس: 38837395 - 051
بالا