علی مهرکیش

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شاید بتوان دانشگاه تورنتو را به عنوان مهم ترین دانشگاه کانادا و جزو بهترین دانشگاه های دنیا معرفی کرد. در بازدید از دانشکده تجارت این دانشگاه (بنام مدرسه مدیریت راتمن) که جزو بهترین های دنیا است متوجه آزمایشگاه جالبی با نام Creative Destruction Lab(CDL) در وسط دانشگاه شدم. با مراجعه و گفت و گو بیشتر با چند دانشجو دکتری مستقر در آنجا دریافتم که آن آزمایشگاه به نوعی عملکرد شتابدهنده کسب و کار را انجام می دهد.

دانشکده نجارت راتمن یکی از بزرگترین مراکز فعال در حوزه توسعه کسب و کارهای نوپا در کانادا است. در سال های اخیر کانادایی ها هزینه های زیادی را بر روی توسعه شتابدهنده ها سرمایه گذاری کرده اند. آن ها معتقدند در برخی حوزه ها دست آورد های مراکز علمی کانادا قابل توجه تر یا حداقل برابر موارد مشابه در آمریکا است اما این دست آوردهای تجاری نمی شوند. از این رو قصد دارند این معضل را در مراکز توسعه کسب و کار مانند CDL بررسی نمایند. 

در دیداری که با یکی از پژوهشگران این شتابدهنده داشتم متوجه شدم در سال های اخیر ایده های IT بنیان، توسط اساتید تجارت دانشکده راتمن پیش از ورود به این مرکز، مورد ارزیابی قرار می گیرند. به علاوه در این شتابدهنده علاوه بر فرآیند شتابدهی مرسوم سایر شتابدهنده ها، پژوهش هایی بر روی فرآیندهای شتابدهی نیز انجام می شود. حتی پژوهشگرانی از این دانشکده در حین تحصیل رابطه تنگاتنگی با شرکت های در حال رشد دارند تا برای هر شرکت به استراتژی های حمایتی مناسب با همان محصول و شرکت دست یابند.

عنوان و شعار این آزمایشگاه عبارت بود از:
Scale your tech startup

دوستان علاقه مند می توانند عملکرد این آزمایشگاه (یا به نوعی شتابدهنده) را در این  سایت بررسی کنند.

نکته ۱: شتابدهنده چیست؟
به زبان ساده شتابدهنده ها مجموعه هایی هستند که کسب و کار های نوپا، ایده های ناب و تیم های مستعد را شناسایی و با پشتیانی های متنوعی که از این مجموعه های نوپا انجام می دهند به رشد کسب و کار ایشان کمک می کنند. این پشتیبانی ها می تواند در قالب ارائه مکان و ابزارهای دفتری به همراه خدمات مشاوره ای و منتورینگ و همچنین پشتیبانی مالی باشد. در کنار این موارد کمک به بازارسازی، پیدا کردن سرمایه گذار و نیز بستن قراردادهای تجاری نیز در دایره خدمات شتابدهنده ها قرار می گیرد. کل این فرآیند در بازه های محدودی (مثلا ۹ ماه) انجام می شود.

برای اطلاعات بیشتر الگوی شتابدهی و برخی خدمات در شتابدهنده ها می توانید از سایت شتابدهنده کسب و کار فردوسی (مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد) بازدید نمایید.

 

علی مهرکیش (مربی و مشاور کسب و کارهای نوپا) - زمستان 1395

 

مرکز رشد DMZ بزرگترین مرکز شتابدهی کسب و کار در کانادا و سومین در دنیا است. این مرکز رشد شرکای بسیاری را در بخش های مختلف دنیا دارد و مجموعه های متنوعی از حمایت های ان بهره می برند.

یکی از خدمات این مرکز ارائه آموزش های متنوع کسب و کار ویژه دانشجویان و علاقه مندان به حوزه کسب و کار و کارآفرینی است. آموزش های این مرکز با نام مدرسه استارت آپ (Start Up School) ارائه می شود. اما چند نکته:

1- اینجا هم مانند ایران (این سایت) جو مثال های استیو جابز بسیار داغ است. تقریبا در هیچ کارگاهی نبوده که حضور داشته باشم و جایی از بحث به نوعی به استیو جابز اشاره نشده باشد.

2- آموزش ها در دو قالب ارائه می شوند. خدمات عمومی که هزینه آن را دانشگاه می پردازد (البته این هزینه بابت این خدمات از همه دانشجویان در ثبت نام سالانه کسر می گردد) مانند خدمات مشاوره ای و برخی از همایش ها. مدل دوم نیز خدمات فشرده آموزشی است که روی موضوعات خاصی برگزار می گردند.

3- در مدل اجرا شده در این مجموعه در کنار خدمات منتورینگ و کمک های مالی و مکان، با هدف کامل کردن اکوسیستم کسب و کار قالب ترویجی با نام مدرسه استارت آپ مد نظر قرار گرفته شده است.

4- فعالیت مدیران جوان این مراکز در کنار اساتید و مدیران با تجربه بسیار برایم جالب بود. اعتماد دانشگاه به مدیرانی که شاید تازه فارغ التحصیل شده باشند و هدایت فرآیندهای شتابدهی و آموزش را برعهده می گیرند بسیار آموختنی است.

5- فرهنگ فراگیر حاکم بر دانشگاه نیز بسیار جالب است. برای مثال برای اخذ فضایی جهت اجرای یکی از دوره های شتابدهی در ایران ما مجبور بودیم تا با بسیاری افراد وارد رایزنی شویم و در کمال تعجب در بسیار مراحل یا بایستی تلاش می کردیم مسئولین مربوطه را نسبت به موضوع آشنا کنیم و یا تلاش میکردیم نشان دهیم رقیب دانشگاه یا مراکز مشابه نیستیم. در مرکز رشد iboost با مدیر مرکز جلسه ای داشتم و نکته جالب آن بود که گفت ما مشکل مکان داشتیم این مکان زیر نظر رئیس دانشگاه اداره می شد. در جلسه ای که با ایشان طرح مساله کردم ایشان این مرکز حدود 250 متر مربعی را با تمام تجهیزات برای این کار اختصاص دادند. این در حالی است که چندین مرکز مشابه در دانشگاه زیر نظر DMZ در حال فعالیت هستند.

علی مهرکیش (مربی و مشاور کسب و کارهای نوپا) - تابستان 1396

 

بزرگترین مرکز رشد کسب و کارهای نوپا در کانادا

مرکز دی ام زی، بزرگترین مرکز شتابدهی کسب و کارهای نوپا در کانادا و سومین در دنیا است (در مورد DMZ بیشتر بخوانید). خود کانادایی ها این مرکز و دستاوردهای آن را با دره سیلیکون (سیلیکون ولی) در آمریکا مقایسه می کنند.

این مرکز که با 20 کشور دنیا همکاری های اقتصادی دارد، تحت پوشش یکی از دانشگاه های کار محور کانادا (دانشگاه رایرسون) قعالیت می کند. علتی که می گویم کار محور تجربه صحبت با یکی از مدیران این مجموعه است. در حین صحبت متوجه شدم ایشان هیت علمی گروه شیمی دانشگاه است و جالب این بود که اشاره کرد بنده شخصا برای مقاله دادن اجباری نمی بینم و دانشجویان را به سمت درآمد زایی سوق می دهم. چند روز بعد از این دیدار نیز در مقاله ای مربوط به دانشگاه های کانادا خواندم که ماموریت ملی این دانشگاه توسعه کار تبیین شده و به همین دلیل نزدیک به 80 درصد فارغ التحصیلان آن در سال گذشته وارد کار شده اند.

نکته جالب دیگر اینکه سرمایه این قبیل فعالیت ها بخشی توسط فاندهای دولتی و بخش بزرگی توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه تامین می شود. فارغ التحصیلانی که توانسته اند به جایگاه مالی خوبی در اجتماع برسند، مجمعی را برای پشتیبانی تشکیل داده اند و به تدریج نیز علاقه مندان دیگری به مجمع خیرین یا پشتیبانان افزوده شده اند.

پی نوشت
ماجرای حامیان مردمی، مرا یاد جریان نوپایی در کشور بنام وقف علمی انداخت. واقفان علمی طرحی است که می تواند الگوی جریان حمایت های مردمی را به عرصه علم و تکنولوژی و حتی کسب و کار باز کند. بر این اساس در کنار وقف مال برای فعالیت های مذهبی، مسجد و مدرسه، واقفان می توانند با سرمایه گذاری در شرکت های نوپا به ایجاد شرکت هایی پایدار کمک کنند و در این وانفسای بیکاری مشکلات بسیار بزرگی را برای جوانانی که می خواهند با هزار امید وارد عرصه کارآفرینی شوند را در کشور حل کنند.

علی مهرکیش (مربی و منتور کسب و کارهای نوپا) - یهار 1396

کمپ های تابستانی در کانادا(قسمت دوم)

در ادامه پیام کمپ های تابستانی در کاناد ا(قسمت اول) به بررسی دیگر کمپ های فعال در شهر تورنتو برای آموزش نوجوانان در ایام تابستان می پردازیم:

14-کمپ بیس بال برای دختران (Toronto Girl Baseball):

این کمپ هفت روزه در Cedervale Park از ساعت 9 تا 4 بعدظهر برگزار می شود که شامل برنامه های آموزش، نرمش، بازی، کاردستی و آب بازی است. قیمت آن 250 دلار است.
torontogirlsbaseball.com

15-کمپ ژیمیناستیک (Toronto Premiere Gymnastics):

این کمپ در Railside Gymnastics Centre  در North York واقع شده است. برنامه هایی از قبیل تقویت عضلات، انعطاف‌پذیری، تعادل، توازن و اعتماد به نفس با بازی‌های افزایش مهارت و مسابقات مختلف دارد.
torontopremiergymnastics.com

16-کمپ باشگاه Toronto Rock:

این کمپ برای دختران و پسران کلاس اول تا نهم توسط کالین دویل مربی باشگاه ورزشی تورنتو راک برگزار می شود. و همچنین به بچه ها یک بلوز رسمی داده می شود.
rockathleticcentre.pointstreaksites.com

17-کمپ فرهنگ کانادا در موزه گالری هنر انتاریو AGO:

در این کمپ که برای تمام رده های سنی است، کانادا را از طریق هنر معرفی می شود و با آن آشنا می شوند. زمان برگزاری این کمپ از اوایل جولای تا اواخر آگوست است.
ago.net

18-کمپ دانشگاه هنرمعاصر کانادا (CCSA):

این کمپ شامل دوره آموزشی هفت روزه هنر است و برروی بالا بردن سطح خلاقیت کودکان تمرکز دارد. کلاس های تابستان امسال شامل معماری، نقاشی و انیمیشن است و  این دوره بیشتر بر صدو پنجاهمین سالگرد کانادا تاکید می‌کند.
ccsa.art

19-آموزش طراحی و مد (Design Exchange):

این کمپ در موزه طراحی مد به مدت یک هفته است. برای کودکان 5 تا 14 سال از تاریخ 4 جون تا 5 آگوست برگزار می شود. قیمت  از 345 دلار آغاز می شوند.
dx.org

20-کمپ آموزش  موسیقی RPmusic:

این کمپ برای  سنین 6 تا 14 سال است که شرکت کنندگان درآن می توانند گروه موسیقی خود را تشکیل دهند، نواختن سازهای کوبه ای را بیاموزند، در آزمایشگاه موسیقی ساز بزنند و عضو یک کلوپ پر نشاط شوند. قیمت آن روزانه 20 دلار است.
rpmusic.org

21-کمپ آموزش موسیقی کلاسیک (Royal Conservatory):

در این کمپ، نواختن سازهای بخصوص و اصول پایه موسیقی آموزش داده می شود که به رده سنی 4 تا 17 ساله اختصاص دارد. زمان برگزاری اوایل جون تا اواخر آگوست است.
learning.rcmusic.ca

22-کمپ های سینمایی (Toronto Int.Film Festival):
این کمپ شامل کمپ های  Young Filmmakers Intensive، Film Fun 101 ،Movie Trailer Camp و Slapstick & Spectacle acting camp می باشد که برای کودکان 8 تا 17 ساله برگزار می شود.
tiff.net

23-کمپ کدنویسی (Kids Learning Code):

دراین کمپ به بچه ها اصول برنامه نویسی تدریس می شود. این کمپ ها بیشتر در Mars Discovery District برگزار می شوند که برای کودکان 7 تا 13 ساله است. هزینه برای هر برنامه متفاوت است.
ladieslearningcode.com

24-کمپ شطرنج کانادا (Chess Institute of Canada):

این کمپ در Harbored Collegiate Center واقع است که شامل برنامه های آموزش شطرنج، فعالیت های ورزشی، هنری، رویدادها و مهمانان ویژه است. زمان برگزاری این کمپ در سه هفته اول تابستان برای رده سنی 5 تا 12 است. شهریه دوره 790 دلار است.
chessinstitute.ca

25-کمپ فرانسوی (French Camp):

در Alliance Française به کودکانتان زبان فرانسه را از طریق ورزش، عکاسی، موسیقی و تئاتر آموزش می‌دهند. رده‌های سنی و قیمت‌ها متفاوت است. کمپ های مختلف در سراسر شهر(از قبیل North York ،Spadina و Oakville) وجود دارد.
alliance-francaise.ca

علی مهرکیش (مربی و منتور کسب و کارهای نوپا)

صفحه1 از3

آخرین رویدادها

نمایندگان آکادمی

نمایندگان اکادمی

با ما در ارتباط باشید

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی با خدماتی متفاوت در خدمت شما عزیزان است.

  • تلفن: 38837395 - 051
  • ایمیل: info[at]ferdowsiacademy[dot]ir
  • فکس: 38837395 - 051
بالا