مشاهدات شخصی از فضای کارآفرینی در کانادا

11 آذر 1396
نویسنده :  

مرکز رشد DMZ بزرگترین مرکز شتابدهی کسب و کار در کانادا و سومین در دنیا است. این مرکز رشد شرکای بسیاری را در بخش های مختلف دنیا دارد و مجموعه های متنوعی از حمایت های ان بهره می برند.

یکی از خدمات این مرکز ارائه آموزش های متنوع کسب و کار ویژه دانشجویان و علاقه مندان به حوزه کسب و کار و کارآفرینی است. آموزش های این مرکز با نام مدرسه استارت آپ (Start Up School) ارائه می شود. اما چند نکته:

1- اینجا هم مانند ایران (این سایت) جو مثال های استیو جابز بسیار داغ است. تقریبا در هیچ کارگاهی نبوده که حضور داشته باشم و جایی از بحث به نوعی به استیو جابز اشاره نشده باشد.

2- آموزش ها در دو قالب ارائه می شوند. خدمات عمومی که هزینه آن را دانشگاه می پردازد (البته این هزینه بابت این خدمات از همه دانشجویان در ثبت نام سالانه کسر می گردد) مانند خدمات مشاوره ای و برخی از همایش ها. مدل دوم نیز خدمات فشرده آموزشی است که روی موضوعات خاصی برگزار می گردند.

3- در مدل اجرا شده در این مجموعه در کنار خدمات منتورینگ و کمک های مالی و مکان، با هدف کامل کردن اکوسیستم کسب و کار قالب ترویجی با نام مدرسه استارت آپ مد نظر قرار گرفته شده است.

4- فعالیت مدیران جوان این مراکز در کنار اساتید و مدیران با تجربه بسیار برایم جالب بود. اعتماد دانشگاه به مدیرانی که شاید تازه فارغ التحصیل شده باشند و هدایت فرآیندهای شتابدهی و آموزش را برعهده می گیرند بسیار آموختنی است.

5- فرهنگ فراگیر حاکم بر دانشگاه نیز بسیار جالب است. برای مثال برای اخذ فضایی جهت اجرای یکی از دوره های شتابدهی در ایران ما مجبور بودیم تا با بسیاری افراد وارد رایزنی شویم و در کمال تعجب در بسیار مراحل یا بایستی تلاش می کردیم مسئولین مربوطه را نسبت به موضوع آشنا کنیم و یا تلاش میکردیم نشان دهیم رقیب دانشگاه یا مراکز مشابه نیستیم. در مرکز رشد iboost با مدیر مرکز جلسه ای داشتم و نکته جالب آن بود که گفت ما مشکل مکان داشتیم این مکان زیر نظر رئیس دانشگاه اداره می شد. در جلسه ای که با ایشان طرح مساله کردم ایشان این مرکز حدود 250 متر مربعی را با تمام تجهیزات برای این کار اختصاص دادند. این در حالی است که چندین مرکز مشابه در دانشگاه زیر نظر DMZ در حال فعالیت هستند.

علی مهرکیش (مربی و مشاور کسب و کارهای نوپا) - تابستان 1396

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 300 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 300 حرف باشد
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

آخرین رویدادها

نمایندگان آکادمی

نمایندگان اکادمی

با ما در ارتباط باشید

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی با خدماتی متفاوت در خدمت شما عزیزان است.

  • تلفن: 38837395 - 051
  • ایمیل: info[at]ferdowsiacademy[dot]ir
  • فکس: 38837395 - 051
بالا