توسعه اکوسیستم استارت آپ های حوزه IT (بخش دوم –تهدیدها و فرصت ها)

25 اسفند 1395
نویسنده :  

توسعه اکوسیستم استارت آپ های حوزه IT (بخش دوم –تهدیدها و فرصت ها)
همانگونه که اشاره شد (بخش اول) توسعه این دسته از استارت آپ ها در کشور روند سریعی به خود گرفته است. اما توسعه این دسته از استارت آپ ها بدون توجه به جوانب آن میتواند موارد نگران کننده ای را به همراه داشته باشد از جمله:

1-    کاهش توجه به استارت آپ های تولیدی، صنعتی و کشاورزی
باید توجه داشت که توسعه اکوسیستم کسب و کارهای خدماتی و علی الخصوص حوزه IT در کشورهایی همچون آمریکا که بستر تولید و صنایع و کشاورزی به شدت ساختار قوی و توسعه یافته ای دارند نمی تواند الگوی مشابهی در کشور ما داشته باشند. هم اکنون عموم نسل جوان به واسطه جذابیت مشاغل خدماتی به این حوزه گرایش یافته اند. این موضوع در بلند مدت عواقب جبران ناپذیری برای بسترهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی کشور به همراه خواهد آورد.
2-    بستر فضای مجازی و امنیت ملی
باید بپذیریم بسترهای موجود در فضای مجازی که کسب وکارهای موفق این حوزه بر آن استوارند ،لزوما بر پایه ی امنیت ملی کشور تعریف نشده اند. هر چند در سالیان اخیر توسعه اینترنت ملی و موارد مشابه در دستور کار دولت ها در ایران قرار گرفته است اما همچنان جذابیت کسب و کارهای مبتنی بر بسترهای رایج فضای مجازی (که خارج از کنترل شبکه های داخلی هستند) به دلیل گستره مخاطیبن بسیار بالاتر است.از دیگر سو خلاء های امنیتی بسیار این حوزه نیز می تواند مورد نگرانی دسته ای از منتقدین قرار بگیرد.
3-    عدم نگاه خلاقانه به کسب و کار های اینترنتی و بی توجهی به فرصت های جهانی این بازار
همانگونه که اشاره شد دسترسی آسان به بازارهای جهانی از جمله دلایل توسعه این گروه از استارت آپ ها بوده است که متاسفانه مورد توجه صاحبان این کسب و کارها قرار نگرفته است. خلاقیت پایین ایده های جدید در حوزه کسب و کارهای اینترنتی که در بالا به آن اشاره شد نیز نشان دهنده عدم پویایی جریان های فکری این حوزه است. ایده ای که شروع آن از ایران بوده باشد و بازخوردهای جهانی آن مشتریان جهانی را با خود به همراه بیاورد در میان نام های موفق کسب و کارهای اینترنتی ایران دیده نمی شود. حتی همین استارت آپ های موجود نیز تمایلی به بازارهای جهانی برای اثر گذاری فرهنگی و اقتصادی از خود نشان نمی دهند.

البته موضوع اشاره شده به معنای نفی ارزش فعالیت استارت آپ های موفق عنوان شده نیست، چراکه پیاده سازی یک کسب و کار مثلا دیجی کالا که از نمونه های جهانی مثل آمازون الگو گرفته است، به نوبه خود پر از نوآوری است. به این علت که فضای کار در ایران و فرهنگ حاکم بر آن کاملا متفاوت با فضای مدلی مانند آمازون است.

اما از جمله فرصت های پیش رو می توان به ظرفیت فرهنگی کسب و کارهای اینترنتی اشاره نمود:
کسب و کار در سیاست گذاری کلان بسیاری از کشورها به عنوان یکی از ابزار تاثیرگذاری بر فضای فرهنگی داخلی و حتی خارجی محسوب می شود. متاسفانه هیچ یک از فعالین حوزه کسب و کار به این زاویه از موضوع توجهی ندارند. بازار بزرگ کشورهای منطقه، در مرحله اول کشورهای فارسی زبان و سپس کشورهای عرب زبان و مسلمان منطقه ظرفیت بالقوه ای در استفاده از ایده های حوزه کسب و کار اینترنتی دارند. حتی ایده های تکراری و موفق بین المللی.
در نهایت فرصت توسعه ی کسب و کارهای اینترنتی در ایران نه تنها می تواند تهدید محسوب نشود بلکه به کمک جهت دهی مناسب می تواند به کمک ظرفیت های فرهنگی غنی کشور به عنوان ابزاری برای اثرگذاری بر (حداقل) کشورهای منطقه و جهان اسلام استفاده شود. همچنین توسعه توانمندی های فضای مجازی در کشور می تواند بر گسترش هدفمند این بستر، همراه با تامین منافع ملی منجر گردد.
بعلاوه وقت آن رسیده است که در کنار توسعه این دسته از کسب و کارهای خدماتی نگاه ویژه و جدیدی به کسب و کارهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی نمود.

علی مهرکیش
شتابدهنده کسب و کار فردوسی

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 300 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 300 حرف باشد
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

آخرین رویدادها

نمایندگان آکادمی

نمایندگان اکادمی

با ما در ارتباط باشید

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی با خدماتی متفاوت در خدمت شما عزیزان است.

  • تلفن: 38837395 - 051
  • ایمیل: info[at]ferdowsiacademy[dot]ir
  • فکس: 38837395 - 051
بالا