توسعه اکوسیستم استارت آپ های حوزه IT (بخش اول - چرایی)

25 اسفند 1395
نویسنده :  

در چند سال اخیر فضای استارت آپ های حوزه خدمات در کشور، همگام با فرآیندهای جهانی این حوزه رونق فراوانی داشته اند. در این میان استارت آپ های حوزه IT همواره از جایگاه ویژه ای در گستره ارائه خدمات برخوردار بوده اند. شتابدهنده های نوظهور کشور نیز در سالیان گذشته بر حمایت از این دسته ایده ها و استارت آپ ها علاقه بیشتری نشان داده اند. بررسی دلایل این موضوع و جوانب آن میتواند در گسترش موزون فضای کسب و کار در کشور اثر بخش باشد. در ادامه در دو بخش به بررسی این دلایل و جوانب این موضوع به قلم مهندس علی مهرکیش مدیر شتابدهنده کسب و کار فردوسی پرداخته می شود.
•    چرایی توجه گسترده به استارت آپ های حوزه IT در ایران

1 min

1-    سرمایه گذاری اولیه پایین
عموما سرمایه گذاری بر روی یک استارت آپ تولیدی به نسبت یک ایده ی IT بنیان نیاز به هزینه های اولیه بیشتری خواهد داشت. همین امر باعث می گردد بسیاری از سرمایه گذاران، شتابدهنده ها و نیز کارآفرینان علاقه بیشتری به این حوزه از خود نشان دهند به گونه ای که شاید به سختی بتوان یک استارت آپ تولیدی بنام در سطح تخفیفان، آپارات، بازار، فرادرس، و یا دیجی کالا در کشور نام برد.
2-    بازگشت مالی سریع تر
یکی از ملاک های حمایتی در یک شتابدهنده می تواند سرعت موفقیت یک استارت آپ، مد نظر قرار گیرد. چرا که در صورت طولانی شدن بازه بازگشت سرمایه شاید مراکز رشد فضای مناسب تری برای آن ایده محسوب گردند.
3-    نیروی کار به نسبت ارزان و در دسترس
هزینه ی نیروی مورد نیاز جهت راه اندازی یک استارت آپ حوزه IT در ایران به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا پایین محسوب می شود. بعلاوه انبوه نیروی کار جوان و آشنا با صنایع IT در ایران فرصت مناسبی برای این دسته استارت آپ ها ایجاد نموده است.
4-    ترندهای جهانی
توسعه ی کسب و کار های حوزه IT در جهان یک الگوی به شدت رو به رشد را از خود نشان می دهد. این موضوع در نگاه بسیاری از فعالین حوزه کسب و کار اثر گذار بوده و ایشان را هر چه بیشتر به این وادی علاقه مند می نماید.
5-    بازارهای جهانی
در استارت آپ ها تولیدی و حتی بسیاری از استارت آپ های خدماتی دسترسی به بازارهای جهانی با موانع و سختی هایی روبرو است. اما در بستر فضای مجازی دسترسی به یک کسب و کار منطقه ای و حتی جهانی دور از ذهن به نظر نمی رسد.
6-    دسترسی به تجربیات موفق بین المللی
بسیاری از استارت آپ های موفق سالیان اخیر در این حوزه در کشور، مدل های فارسی شده ی ایده های موفق در سطح جهان بوده اند. تخفیفان، آپارات، بازار، فرادرس، دیجی کالا و .... عموما ایده های تست شده ی مشابه در سطح جهانی داشته اند.
7-    اقبال عمومی به فضای مجازی
اقبال عمومی در سالیان اخیر به شبکه های مجازی و توسعه آن به گونه ای بوده که شاید کمتر کسی می پنداشت که در جامعه ایرانی مشتری برای خرید یک جنس بتواند به الگوهای خرید آنلاین رو بیاورد. آن هم خریدار سخت گیر ایرانی.

دلایل عنوان شده همگی مبین توسعه روز افزون فضای کسب و کارهای خدماتی به ویژه در حوزه IT می باشد. اما باید توجه داشت این موضوع فرصت ها و تهدیداتی (بخش دوم) را برای کشور به همراه خواهد داشت.

علی مهرکیش
شتابدهنده کسب و کار فردوسی

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - کلانتری

  ممنون از سایت و مطالب خوبتون.
  جهت استفاده از خدمات و نکات مشاوره ای کسب و کار با ما از طریق سایت www.ssd-cg.com در ارتباط باشید.
  با تشکر

 • مهمان - ایده پردازی تابناک

  Good article. Thank you for sharing articles that are very useful for everyone. Keep sharing information at any time. Regards
  <a href="/http://www.tabnakidea.com">دیجیتال مارکتینگ</a>
  <a href="/http://www.tabnakidea.com">ایده پردازی تابناک ایرانیان</a>

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 300 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 300 حرف باشد
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

آخرین رویدادها

نمایندگان آکادمی

نمایندگان اکادمی

با ما در ارتباط باشید

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی با خدماتی متفاوت در خدمت شما عزیزان است.

 • تلفن: 38837395 - 051
 • ایمیل: info[at]ferdowsiacademy[dot]ir
 • فکس: 38837395 - 051
بالا