کارهایی برای زنان خانه‌ دار: گفت‌وگو با زهره صداقت، کارآفرین برتر ملی

01 تیر 1395
نویسنده :  

اهل مشهد است و متولد 1341. دیپلم مدیریت تولید پوشاک از کشور ژاپن دارد و مدیریت کسب‌وکار از ایران. 33 سال پیش کارش را شروع کرده و چون به کار خیاطی علاقه‌مند بوده به خاطر این علاقه به فکر راه‌اندازی کارگاهی برای تولید پوشاک می‌افتد. کارگاهی که در حال حاضر برای بیش از 250 نفر اشتغال ایجاد کرده است و مشتریان کالاهایش نه‌تنها شهر مشهد بلکه از سایر استان‌های ایران هم هستند.

صحبت از زهره صداقت، کارآفرین برتر ملی و دارای مدال طلای کارآفرینی از دفتر ریاست‌جمهوری در سال 94 است. در این گزارش گفت‌وگویی داشته‌ایم با این بانوی کارآفرین تا از کسب‌وکارش و از دغدغه‌هایش بگوید.
برای پی بردن به چم و خم کسب‌وکار زهره صداقت باید نگاهی بیندازیم به دندانه‌های چرخ خیاطی و سوزنی که با حرکات مداومش رجی از هنرمندی را پشت سرش باقی می‌گذارد. صدای موزون چرخ خیاطی مادران هنوز در گوش‌ بسیاری از ایرانی‌ها باقی مانده است.
همین صدای موزون در نهایت زهره داستان امروز‌مان را چنان مسحور می‌کند که تنها به یک چیز فکر می‌کند و آن هم راه‌اندازی کارگاه تولید پوشاک، البته با این دغدغه که برای زنان کسب‌وکاری دست و پا کند. تولیدی صداقت کالاهایی چون ملزومات بیمارستانی، فرم مدارس، تریکوجات و به‌طور کلی آنچه مربوط به سازمان‌هایی از این دست است، تولید می‌کند.

 

زنان صاحب کار در خانه

صداقت می‌گوید: در حال حاضر حدودا 250نفر مستقیم و غیرمستقیم با من کار می‌کنند و این افراد بیشتر خانم‌های بدسرپرست و بی‌سرپرست هستند که خانه‌های خود را به کارگاه‌هایی تبدیل کرده‌اند و می‌توانند از تولیدی ما سفارش بگیرند و در خانه پوشاک کنند. همچنین کارگاه متمرکزی دارم که کار بسته‌بندی و برش در آنجا انجام می‌شود.
این کارگاه در واقع قلب کار است و در یکی از پایین‌ترین نقاط مشهد و در منطقه‌ای مستضعف‌نشین آن را راه‌اندازی کرده‌ام. نه اینکه هزینه‌های جاری‌ام کمتر باشد بلکه به این دلیل که برای زنانی که هم مشکل مالی دارند و هم به خاطر شرایط فرهنگی اجازه کار بیرون از خانه را ندارند، کسب‌وکاری ایجاد کنم تا درآمدی نصیب‌شان شود.
صداقت در مورد نوع قراردادهایش با این بانوان می‌گوید: این بانوان همگی اجرتی کار می‌کنند. ما برش می‌زنیم و آنها کار دوخت را انجام می‌دهند و دستمزدشان را براساس هفتگی، ماهانه و کلا هر گاه نیاز داشته باشند، می‌پردازیم.

 

کمترین و بیشترین حقوق

اگر بخواهم به دریافتی ماهانه این بانوان اشاره کنم، کمترین دستمزدی که تاکنون پرداخته‌ام به خانمی بوده که تنها سه تا چهار ساعت در طول روز کار کرده و دستمزدش روی 400هزار تومان بوده و بیشترین حقوق 2میلیون و 200هزار تومان بوده که برای زنانی است که تلاش بیشتری می‌کنند و زحمت زیادی می‌کشند و اضافه می‌کند که این دریافتی برای شهرستان و اداره زندگی در مناطق کوچک‌تر بسیار حیاتی است و چرخ زندگی را با دور نسبتا تندی می‌چرخاند.
صداقت می‌گوید: از دختران 18 ساله با ما کار می‌کنند تا زنان بالای60سال که همگی یا بدسرپرست یا سرپرست خانوار هستند. چون از همان روز نخست که کارم را آغاز کردم جزو تعهدات اخلاقی من بود که برای بانوان آبرومندی که نیاز مالی دارند، کاری دست و پا کنم به همین دلیل هیچ‌گاه نخواستم مکان کارگاه را تغییر دهم یا رویه کاری‌ام را متحول کنم.
فروش، به هر کجا که باشد
بهترین بیمارستان‌های مشهد و حتی ایران با تولیدی صداقت کار می‌کنند. صداقت دلیل این گستردگی عرضه محصولاتش را به کیفیت کالاهایش، توان تولید در تیراژ بالا، خوش‌قولی برای ارسال کالا در زمان مقرر و استفاده از مواد اولیه مناسب نسبت می‌دهد. قراردادهایش با بیمارستان‌ها به زیر دو سال نمی‌رسد و اغلب بلندمدت است و قراردادهای پنج ساله هم دارد و خودش با صدایی رساتر از قبل این نکات را بیان می‌کند.
این بانوی کارآفرین در مورد حجم تولید ماهانه‌اش می‌گوید: با توجه به قراردادها، مناقصه‌هایی که برنده می‌شویم و نوع فعالیت کارگاه، حجم تولیدمان متفاوت است. اما اگر بخواهم به‌صورت موردی اشاره کنم باید بگویم که گاه در یک ماه بیش از 20هزار دست پوشاک تولید کرده‌ام؛ از لباس برای بیمارستان گرفته تا فرم مدارس.
ادامه دارد...

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 300 محدودیت حروف
متن شما باید بین 10 تا 300 حرف باشد
نظر شما به سامانه مدیریت ارسال شده است.

آخرین رویدادها

نمایندگان آکادمی

نمایندگان اکادمی

با ما در ارتباط باشید

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی با خدماتی متفاوت در خدمت شما عزیزان است.

  • تلفن: 38837395 - 051
  • ایمیل: info[at]ferdowsiacademy[dot]ir
  • فکس: 38837395 - 051
بالا