کارآفرینی چیست و کارآفرین چه کسی است؟

کارآفرینی چیست؟                                                               کارآفرینی = فرایند نوآوری 

این روزها واژه‌ی کارآفرینی زیاد به گوش‌ می‌خورد. در برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیون می‌بینیم که از نخستین روزهای شروع کسب‌ وکارشان می‌گویند و اینکه چطور صاحب مشاغل موفق و پردرآمد شده‌اند. شاید در مواجهه با این مصاحبه‌ها از خودتان پرسیده باشید آیا من هم می‌توانم کارافرین باشم؟ اگر این جرقه در ذهن‌تان زده شده که به حوزه کارافرینی وارد شوید، ابتدا لازم است تصویر ذهنی درستی از این مفهوم بسازید. در ادامه با ما همراه باشید تا این مفهوم کلیدی را به شما معرفی کنیم.

 

 

 

کارآفرینی: 

کارآفرینی به فرآیند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک های ناشی از آن اطلاق می‌شود.

واژه کارآفرینی از کلمه فرانسوی Entrepreneurs به معنای “متعهد شدن ” نشات گرفته‌ است . کلمه کارآفرین حدود سیصد سال قدمت دارد و نخستین کسانی که واژه‌ی کارآفرین را مورد توجه قرار دادند، اقتصاددان‌ها بودند.

پیتر دراکر، پدر علم مدیریت، کارآفرین را کسی می‌داند که فعالیتی را با سرمایه اقتصادی خودش شروع می‌کند، ارزش‌ها را تغییر می‌دهد و در محیط اطراف خود تحول ایجاد می‌کند و به سمت بهتر شدن می‌برد.

 

 

 

کارآفرین چه کسی است؟                                  کارآفرینی_ رشدو توسعه اجتماعی                         

مشخصه اصلی یک کارآفرین، نوآوری می باشد.

کارآفرین به کسی گفته می‌شود که علاوه بر برخورداری از خلاقیت بالا، دارای روحیه‌ی خطرپذیری است و می‌تواند برای حل مشکلات دنیای امروز راهکارهای عملی و مبتکرانه ارائه دهد. انسان‌های کار آفرین موجب ظهور مشاغل جدید می‌شوند و می‌توانند با تشخیص زودهنگام فرصت‌های رشد، نیرو و نشاط تازه‌ای به تشکیلاتی که سال‌ها از عمرشان می‌گذرد ببخشند.

به نظر می‌رسد صفت‌های زیر، از جمله صفت‌هایی هستند که به کارآفرین‌ها نسبت داده می‌شوند:

خلاقیت ،پیشرو بودن ،آینده نگاری (ساختن آینده) ،آینده نگری (پیش بینی آینده) ،جرات ریسک کردن، ارزش آفرینی ،ایجاد اشتغال ،خلق ثروت

 

 

تعاریف آکادمیک کارآفرینی

1.شومپیتر:

او لفظ «تخریب خلاقانه» را در علم اقتصاد باب کرد. او اعتقاد داشت که کارآفرینی رابطه نزدیکی با نوآوری دارد، چیزی که ما در این روزها به شدت به آن نیازمندیم.

یوزف شومپیتر، اقتصاددان آمریکایی، می گوید: کارآفرین فردي است که ترکیبات جدیدي را در تولیدات ایجاد می کند بنابراین کارآفرینی یک نیروی ناپایدار است که فرآیند تخریب خلاقانه که لازمه توسعه اقتصادی است را آغاز می کند.یوزف آلویس شومپِیتر _ اقتصاددان و سیاسی دان اتریشی آمریکایی

 

2.وسپر:

وسپر نویسنده کتاب ( New Venture Strategies ) است.

او تعریف بسیار زیبایی از کارآفرینی دارد. او معتقد است کارآفرینی یعنی ارزش‌آفرین!

وسپر معتقد است کسب‌وکاری که بتواند پنج نفر را مشغول به کار کند و ارزش بالای اقتصادی ایجاد کند نسبت به شرکتی که هزاران نفر را به استخدام خود در آورده باشد ولی نتواند ارزشی ایجاد کند به کارافرینی بیشتر نزدیک است.

در واقع او تفاوت بسیار زیادی بین کارآفرینی و شغل آفرینی قائل است. از نظر وسپر کارآفرینان افرادي هستندکه رقابت را افزایش می دهند، به دنبال فرصت هاي مناسبی هستند تا در محیط بازار نیازهای برآورده نشده را برآورده کنند، عقاید جدیدی را خلق و اجرا نمایند.

 

کارآفرینی = نوآوري + خلاقیت

 

همانطور که در مقاله فوق ذکر شد کار آفرین کسی است که با شناخت فرصتهاي محیطی و با بهره گیري مناسب از منابع بتواند در شرایط پر ابهام و خطرآمیز به ابتکارات و نوآوری ها و ایجاد کسب و کارهاي جدید دست بزند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل های پردارمد آینده لینک زیر را مطالعه کنید.  5 شغل پرطرفدار آینده چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *