چقدر در زندگی واقع‌بین هستید؟

همه ی ما بارها این جمله را شنیده ایم که خواستن توانستن است. صحت و درستی این جمله موقعی کارساز است که اهداف و آرزوهای خود را با توانایی هایمان بسنجیم. توانایی بیشتر افراد بالاتر از خواسته هایشان است. به همین دلیل می گویم آرزوهای بزرگ داشته باشید. برخی نیز آرزوهای غیر ممکنی دارند. به این افراد توصیه می کنم واقع بین باشند و بدانند برای رسیدن به آرمان ها محدودیت هایی نیز وجود دارد.
می دانم که این نگرش چندان خوشایند نیست. ولی باید بدانید آرزوهای بزرگ که دست یافتن به آن ها سخت و دشوار است، با آرزوهای محال و غیر قابل دسترس فرق می کند. تصور کنید پنج یا شش ساله اید و می خواهید ستاره ی بسکتبال باشید یا پنجاه سال دارید و با زانو درد آرزو می کنید، سریع ترین دونده ی دنیا باشید. این ها غیر ممکن هستند و شانس تان برای رسیدن به چنین آرزوهایی صفر است.
به خاطر بسپارید اگر کاری را کسی انجام نداده است، این طور نیست که آن کار غیر ممکن باشد. اهداف زیادی هست که ما انسان ها می توانیم برای رسیدن به آن ها تلاش کنیم. به علاوه تعداد خیلی کمی از افراد دست به کارهایی می زنند که کسی تا به حال به سراغ آنها نرفته است. آیا تصور می کنید همه ی این افراد موفق می شوند به خواسته هایشان دست یابند؟
همه ی ما داستان های افراد سخت کوش را شنیده ایم. کسانی که برای رسیدن به آرزوهای بزرگ تلاش کرده اند و بدان رسیده اند. ولی خواسته ی آن ها غیر ممکن و محال نبوده است. تنها در این صورت است که می توانیم ادعا کنیم، خواستن توانستن است و اگر چیزی را از صمیم قلب بخواهیم بر آورده می شود. تنها در نظر داشته باشیم که بدن انسان توانایی و ظرفیت های خاصی دارد که به مرور زمان کم می شوند. پس در تعیین آرزوها و اهداف عاقلانه تر عمل کنیم.
برای برخی مهم نیست به آمال و آرزوهای غیر ممکن خود برسند یا نه. همین که نهایت تلاش خود را می کنند تا یک کار به ظاهر غیر ممکن را عملی سازند، برایشان کافی است. اگر شما نیز جزو این گروه هستید و به تلاش تان دل خوش و راضی هستید پس به راه تان ادامه دهید. اما اگر رضایت خود را تنها در رسیدن به آرزویتان می بینید، در این حالت تعجب نکنید اگر در این مسیر با شکست مواجه شدید.
حال اگر آرزوی غیر ممکنی در سر دارید و خوشحالی تان در گرو رسیدن به آن است، احتمالاً پس از خواندن این مطالب دلسرد می شوید. پس توصیه می کنم در افکارتان تجدید نظر کنید.
معمولاً وقتی آرزویی در سر می پرورانید، به شور و هیجانی فکر می کنید که بعد از دستیابی بدان در درونتان حاصل می شود. مثلاً سریع ترین دونده ی دنیا شدن چه اهمیتی برایتان دارد؟ شاید می خواهید مشهور و پول دار شوید، مقام و منزلت تان بالا رود و احساس کنید منحصر به فرد هستید.
اگر به راستی به دنبال کسب این ویژگی ها هستید، از طرق دیگر نیز می توانید به آنها دست یابید. حتماً نباید با دونده شدن به این آرزوها جامه عمل بپوشانید. اهدافتان را درست انتخاب کنید. تمام جوانب را در نظر بگیرید و ببینید به چه دلایلی می خواهید به هدف مورد نظرتان برسید. بعد از ساده ترین آنها شروع کنید تا سریعتر به نتایج مطلوب دست یابید. با این توضیحات دیگر مجبور نیستید بقیه ی عمرتان را صرف تلاش برای آرزوهای غیر ممکن و دست نیافتنی بکنید و در آخر نیز با احساس شکست مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *