معرفی مرکز رشد DMZ در تورنتو کانادا

بزرگترین مرکز رشد کسب و کارهای نوپا در کانادا
مرکز دی ام زی، بزرگترین مرکز شتابدهی کسب و کارهای نوپا در کانادا و سومین در دنیا است (در مورد DMZ بیشتر بخوانید). خود کانادایی ها این مرکز و دستاوردهای آن را با دره سیلیکون (سیلیکون ولی) در آمریکا مقایسه می کنند.
این مرکز که با ۲۰ کشور دنیا همکاری های اقتصادی دارد، تحت پوشش یکی از دانشگاه های کار محور کانادا (دانشگاه رایرسون) قعالیت می کند. علتی که می گویم کار محور تجربه صحبت با یکی از مدیران این مجموعه است. در حین صحبت متوجه شدم ایشان هیت علمی گروه شیمی دانشگاه است و جالب این بود که اشاره کرد بنده شخصا برای مقاله دادن اجباری نمی بینم و دانشجویان را به سمت درآمد زایی سوق می دهم. چند روز بعد از این دیدار نیز در مقاله ای مربوط به دانشگاه های کانادا خواندم که ماموریت ملی این دانشگاه توسعه کار تبیین شده و به همین دلیل نزدیک به ۸۰ درصد فارغ التحصیلان آن در سال گذشته وارد کار شده اند.
نکته جالب دیگر اینکه سرمایه این قبیل فعالیت ها بخشی توسط فاندهای دولتی و بخش بزرگی توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه تامین می شود. فارغ التحصیلانی که توانسته اند به جایگاه مالی خوبی در اجتماع برسند، مجمعی را برای پشتیبانی تشکیل داده اند و به تدریج نیز علاقه مندان دیگری به مجمع خیرین یا پشتیبانان افزوده شده اند.
پی نوشت
ماجرای حامیان مردمی، مرا یاد جریان نوپایی در کشور بنام وقف علمی انداخت. واقفان علمی طرحی است که می تواند الگوی جریان حمایت های مردمی را به عرصه علم و تکنولوژی و حتی کسب و کار باز کند. بر این اساس در کنار وقف مال برای فعالیت های مذهبی، مسجد و مدرسه، واقفان می توانند با سرمایه گذاری در شرکت های نوپا به ایجاد شرکت هایی پایدار کمک کنند و در این وانفسای بیکاری مشکلات بسیار بزرگی را برای جوانانی که می خواهند با هزار امید وارد عرصه کارآفرینی شوند را در کشور حل کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *