همین امروز در باشگاه برندگان ثبت نام کنید

همه‎ی ما هر روزه در میدان مسابقه‎ای به نام زندگی قرار داده می‎شویم که اگر دستورالعمل این بازی هیجان انگیز را بلد باشیم می‎توانیم به راحتی نام خود را در لیست برندگان قرار دهیم. اگر شما هم مانند من دوست دارید جزو همیشه برنده‎های این بازی باشید به شما پیشنهاد می‎شود این مقاله را بخوانید:
قانون اول برندگان: عذرخواهی؛
         When a winner makes a mistake, he says: I was wrong
برنده‎ها هیچ گاه از گفتن کلمه‎ی عذر می‎خواهم واهمه ندارند. گفتن کلمه‎ی اشتباه کردم از آن حرف‎های سختی است که گاهی بعضی‎ها از آوردن این کلمه به زبان خود دچار ترس می‎شوند چرا که فکر می‎کنند اگر به اشتباه خود اعتراف کنند غرور و شاید مردانگی‎شان به خطر بیافتد و یا حتی در نظر دیگران خوار و خفیف می‎شوند. در حالی که در کلام معصومان بسیار به عذرخواهی سفارش شده است چرا که این کار را نشانه‎ی بزرگی شمرده‎اند.
پذیرفتن اشتباه خود جسارت زیادی‎ می‎خواهد که باید این جسارت را در خود تقویت کنیم. افرادی که شهامت عذرخواهی کردن را دارند افرادی هستند که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند از دیدگاه روان‎شناسانه، فرهنگ عذرخواهی کردن در روند متعارف خود نشان دهنده نوعی استحکام اخلاقی، انسانی و مسئله ای بنیادین است به نحوی که باید پذیرفت آنان که در پی اشتباه عذرخواهی می کنند انسانهای با جسارتی هستند.
شاید ترس از انتقادهای تند و بی‎رحمانه گاهی باعث می‎شود که به اشتباه خود اعتراف نکنیم، اما باید یادمان باشد که اعتراف به اشتباه خود برخلاف تصور ذهنی‎تان موجب اعتبار می‎شود هرچند که شیطان این وسط تمام تلاشش بر این است که به شما اثبات کند این امر موجب کوچکی شما در نزد دیگران می‎شود. چند سال پیش، شرکت تویوتا به دلیل نقص کوچکی در سیستم قفل شدن درهای خودرو، فراخوان تعمیر خودرو را در سراسر دنیا اعلام کرد.
در این طرح تعداد بسیار زیادی خودرو به کارخانه تویوتا و یا مراکز اصلی تعمیر در آمریکا عودت داده شد. این اعتراف احتمالا هزینه‌های زیادی را روی دست تویوتا گذاشت و شاید در نظر اول موجب کاهش اعتبار تویوتا شد. در صورتی که این عمل، اعتبار ویژه و زیادی را برای تویوتا به ارمغان آورد به گونه‌ای که در میان غولهای خودروسازی آمریکا، تویوتا کمری عنوان پرفروشترین خودرو را به دست آورد.
باید به این نکته‎ی مهم توجه داشته باشیم که صداقت چه در زندگی مشترک، چه در زندگی اجتماعی و چه در کانون گرم خانواده بهترین کارکرد را دارد، چرا که باعث اعتماد بیشتر اطرافیان به ما می‎شود. در این بین بازندگان نیز افرادی هستند که زمانی که متوجه اشتباه و تقصیر خود می‎شوند به دنبال انسان دیگری می‎گردند تا تقصیر را گردن او بیاندازند مانند کسی که حضور ندارد، آسمان و ریسمان به هم بافتن، مثل ترافیک و… تا اینکه موضوع را از سر باز کند. این کار نه درست است و نه اخلاقی و چه در جوامع خانوادگی و چه در محیط کار و چه در برخورد با خودمان منجر به بی اعتبار شدن ما می‌شود.
اولین قدم این است که حتماً از بحث و مجادله بپرهیزید؛
از بحث و مجادله با خود یا با دیگران اجتناب کنید. اگر اشتباهی رخ داده است ابتدا سعی کنید دلایل منطقی خود را مطرح کرده و استدلال‎های طرف مقابل و خود را بررسی کنید اگر حق با او بود به راحتی اعلام کنید که اشتباه کرده‎اید و با یک عذرخواهی ساده هم برای خود اعتبار خریده‎اید و هم جزو برندگان شده‎اید. به همین راحتی و به همین خوشمزگی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *