بازدید از دانشکده تجارت راتمن (تورنتو)

بازدید از دانشکده تجارت راتمن (تورنتو)

دانشکده تجارت راتمن
شاید بتوان دانشگاه تورنتو را به عنوان مهم ترین دانشگاه کانادا و جزو بهترین دانشگاه های دنیا معرفی کرد. در بازدید از دانشکده تجارت این دانشگاه (بنام مدرسه مدیریت راتمن) که جزو بهترین های دنیا است متوجه آزمایشگاه جالبی با نام Creative Destruction Lab(CDL) در وسط دانشگاه شدم. با مراجعه و گفت و گو بیشتر با چند دانشجو دکتری مستقر در آنجا دریافتم که آن آزمایشگاه به نوعی عملکرد شتابدهنده کسب و کار را انجام می دهد.
دانشکده نجارت راتمن یکی از بزرگترین مراکز فعال در حوزه توسعه کسب و کارهای نوپا در کانادا است. در سال های اخیر کانادایی ها هزینه های زیادی را بر روی توسعه شتابدهنده ها سرمایه گذاری کرده اند. آن ها معتقدند در برخی حوزه ها دست آورد های مراکز علمی کانادا قابل توجه تر یا حداقل برابر موارد مشابه در آمریکا است اما این دست آوردهای تجاری نمی شوند. از این رو قصد دارند این معضل را در مراکز توسعه کسب و کار مانند CDL بررسی نمایند.
در دیداری که با یکی از پژوهشگران این شتابدهنده داشتم متوجه شدم در سال های اخیر ایده های IT بنیان، توسط اساتید تجارت دانشکده راتمن پیش از ورود به این مرکز، مورد ارزیابی قرار می گیرند. به علاوه در این شتابدهنده علاوه بر فرآیند شتابدهی مرسوم سایر شتابدهنده ها، پژوهش هایی بر روی فرآیندهای شتابدهی نیز انجام می شود. حتی پژوهشگرانی از این دانشکده در حین تحصیل رابطه تنگاتنگی با شرکت های در حال رشد دارند تا برای هر شرکت به استراتژی های حمایتی مناسب با همان محصول و شرکت دست یابند.
عنوان و شعار این آزمایشگاه عبارت بود از:
Scale your tech startup
دوستان علاقه مند می توانند عملکرد این آزمایشگاه (یا به نوعی شتابدهنده) را در این  سایت بررسی کنند.
نکته ۱: شتابدهنده چیست؟
به زبان ساده شتابدهنده ها مجموعه هایی هستند که کسب و کار های نوپا، ایده های ناب و تیم های مستعد را شناسایی و با پشتیانی های متنوعی که از این مجموعه های نوپا انجام می دهند به رشد کسب و کار ایشان کمک می کنند. این پشتیبانی ها می تواند در قالب ارائه مکان و ابزارهای دفتری به همراه خدمات مشاوره ای و منتورینگ و همچنین پشتیبانی مالی باشد. در کنار این موارد کمک به بازارسازی، پیدا کردن سرمایه گذار و نیز بستن قراردادهای تجاری نیز در دایره خدمات شتابدهنده ها قرار می گیرد. کل این فرآیند در بازه های محدودی (مثلا ۹ ماه) انجام می شود.
برای اطلاعات بیشتر الگوی شتابدهی و برخی خدمات در شتابدهنده ها می توانید از سایت شتابدهنده کسب و کار فردوسی (مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد) بازدید نمایید.
علی مهرکیش (مربی و مشاور کسب و کارهای نوپا) – زمستان 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *