اجرای فاز دوم دوره توانمند سازی آموزشی ویژه دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد

آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی در پاییز ۱۳۹۴ در همکاری مشترک با اداره دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان کارفرما مجموعه، اجرای دومین دوره طرح آموزشی دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد با حدود ۲۵ مربی و اجرای حدود ۲۳۰ جلسه آموزشی در ۳۰ عنوان آموزشی را برعهده گرفت. این طرح شامل اجرای دوره های مختلف در راستای توانمند سازی تحصیلی دانش جویان، با کسب رضایتمندی بالا از دانش پژوهان با موفقیت اجرا گردید.
لازم به ذکر است در سال گذشته به دلیل تبلیغ سیاست‌های ایران در عرصه بین المللی و امنیت بالای جمهوری اسلامی ایران و همچنین کیفیت دانشگاه های ایران شاهد رشد و جذب بیشتر دانشجویان به ایران بوده ایم. به طوریکه ۲ درصد دانشجویان کل کشور را دانشجویان غیر ایرانی تشکیل داده اند.
در حال حاضر ۲۱ هزار دانشجوی غیر ایرانی در وزارت علوم و بهداشت در سه صورت بورسیه، غیر بورسیه و به صورت آزمون کنکور وارد دانشگاه ها ایران شدند. این دانشجویان که از ۱۹۷ کشور جهان در ایران مشغول به تحصیل اند، ۵۰ درصد در رشته های انسانی، ۳۰ درصد در گروه مهندسی و فنی،  ۱۷ درصد علوم پایه و پزشکی و ۳ درصد در رشته های هنر می باشند.
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از دانشگاه های پیش رو در تحقق سند چشم انداز حدود ۱۵۰۰ دانشجو غیر ایرانی در سال ۱۳۹۴ را در خود جذب نموده است. به طوریکه دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه جذب دانشجویان بین المللی طی چند سال اخیر در بین ۳ دانشگاه برتر کشور بوده است.
بر اساس برنامه های دانشگاه فردوسی مشهد، این دانشگاه باید طی سال‌های آینده تا سال ۱۴۰۴ حدود پنج هزار دانشجو غیر ایرانی پذیرش کند.
دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسی مشهد از ۲۲ کشور از جمله کشور های خاورمیانه، کشورهای اروپایی نظیر آلمان، لتونی، فرانسه، لهستان و ایتالیا و کشورهای همجوار می باشند. عمده دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، یمن، لبنان، پاکستان، اندونزی، بحرین، هند، کره جنوبی و تاجیکستان پذیرش شده اند.دانشجویان غیر ایرانی در رشته های مختلف نظیر رشته های مهندسی، ادبیات و الهیات تحصیل می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *